Земеделските производители остават в протестна готовност с тежка техника е в района на Долни Богров.
За да прекратят протеста, те настояват да подпишат меморандум с правителството за договореното между двете страни във вторник вечерта.
След дълги преговори снощи, правителството отстъпи за част от исканията на земеделските производители.
Украински слънчоглед няма да влиза у нас, докато зърнопроизводителите и правителството не определят квота. Това стана ясно след близо четири часови разговори между правителството с представители на протестиращите земеделци.
Докато не се уточнят количествата "в близкия период" страната ни няма позволи внос на слънчоглед от Украйна, стана ясно от думите на премиера Николай Денков.
По-рано днес Киев съобщи, че разработил методика, с която да координира износа си с държавите от ЕС.
България ще отправим питане към Европейската комисия, може ли да се включат и други украински продукти, за които да има ограничителни квоти за внос. Едно от исканията на земеделците е да има забрана за внос на сухо мляко, мед, плодове, зеленчуци.
"И в момента се водят преговори дали може да се включат и други продукти. Ще направим всичко възможно, ако не, ще преговаряме на двустранна основа с Украйна“, каза Денков.
Правителството е уверило земеделците, че до края на септември ще получат компенсациите заради последиците от войната в Украйна и повишените разходи за енергия, торове и други консумативи в размер на 213 млн. лв.
Освен това ще се ускорят сроковете за кандидатстване за помощите за пропаднали от природни бедствия площи.
"Квотата за внос на слънчоглед ще бъде определена, така че да не спре производството на олио и да бъде реализирана продукцията на българските земеделци. Бюджетните постъпления няма да бъдат ограничени“, каза финансовият министър Асен Василев.
Той допълни, че предстои много работа за решаване на проблемите в земеделието, където имало много грешки в подпомагането и субсидирането.
Всяка седмица Агенция Митници ще публикува обемите внос и износ на четирите зърнени култури, чийто внос от Украйна доскоро бе забранен, както и на каква средна цена се внасят и изнасят. Целта е да няма спекула и дезинформация.
Представителите на протестиращите зърнопроизводители, които участваха в срещата, не обявиха дали са доволни и дали спират протестите.
Илия Проданов от инициативния комитет коментира по бТВ, че е станало ясно, че не са терористи, а трактористи.
„Ако бяхме терористи нямаше да бъдем посрещнати и да преговарят с тях,“ каза председателят на Асоциацията на зърнопроизводителите.
Те обаче "не вярват на обещания и настояват да бъде подписан меморандум с правителството по договорените отсъпки.
В района на Долни Богров е струпана тежка земеделска техника. До 10 часа трябва да стане ясно дали тракторите ще влязат в центъра на София.
„Очакванията ни са да бъдат изпълнени всички точки, които са съгласувани от колегите. Компромисните решения не ни удовлетворяват. Искаме да бъде спрян вноса на зърно от Украйна, за да не се подбиват цените на нашия пазар“, каза земеделският производител Иван Нешовски.
Зърнопроизводителите имат разрешение от столична община да вкарат 80 трактора в центъра на столицата пред Министерски съвет и парламента.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: