Япония успява да овладее пандемията Covid-19 отчасти заради своята култура – японците са свикнали да не се прегръщат толкова често и затова им е било по-лесно да спазват социална дистанция спрямо гражданите на други страни. Това смята д-р Казуаки Джиндай от министерството на здравеопазването в азиатската държава, който даде интервю за „120 минути“ по bTV.

Страната е с население от 126 милиона души, като заразените от началото на пандемията са 180 хиляди, а жертвите – близо 2500.

„Мисля, че определено културата на японците има значение върху някои аспекти за овладяването на заразата. Не се прегръщаме и целуваме непрекъснато, когато правим срещи между колеги, приятели. Да, това е спекулация, не може да докажем по научен път, че спира разпространението на заразата и че в такива култури е възможно да се овладее по-лесно пандемията. Но дистанцията между хората определено има значение в нашия случай“, каза здравният експерт.

Той завършва медицина в Университета Каназава, след което специализира в Орегон и Киото. Работил е като епидемиолог към СЗО със специални мисии из цяла Африка.

„На езика на епидемиолозите - в хода на пандемията приложихме подход, който акцентира върху огнищата на зараза. Търсихме и намирахме вериги от инфектирани. Тази болест невинаги се характеризира със симптоми. Ако тестваме всички жители на света, това няма да доведе до толкова голям ефект, колкото до ограничаване клъстерите на заразата“, каза д-р Джиндай.

37 млн. души живеят само в Токио. Броят на тестовете в Япония обаче е сред най-ниските в света. Причината – според експерта – е, че в началото не е имала капацитета за по-широко тестване.

„В началото тествахме стратегически, с PCR. Вземахме само проби от хора със симптоматика. Вторият метод беше да идентифицираме огнищата на заразата и всички контактни лица. Затова първоначално броят на тестовете беше нисък. Сега общините имат центрове за тестване и увеличаваме броя им. Сега имаме повече възможности за лабораторни изследвания и можем да тестваме хората от домовете за социални грижи. Насърчаваме тестването на повече хора, на възрастните, на персонала в домовете за социални грижи“, обяви експертът от здравното министерство на Япония.

Той сподели, че в страната от дълго време има традиция да се носи маска, когато човек не се чувства добре. Попитан дали това идва от опита с „испанския грип“ от първите години на миналия век, Джиндай каза, че не е сигурен, но ако се погледнат брошури и постери оттогава, ще се види, че всички хора носят маски.

„Много хора тук носят маски, за да се предпазят от инфекции, за нас е обичайна практика. За разлика от други държави, за нас това е нещо традиционно. Ако се качите в градския транспорт в Токио без маска, ще ви питат къде е“, каза експертът.

В последните дни Япония претърпява пик на новите случаи на коронавируса. Но политиката на страната да не въвежда пълен локдаун е ефективна според Джин Дай.

„Информацията, която имахме в началото е, че инфекцията се разпространява най-лесно в затворени пространства. Счетохме, че за японците ще е лесно да спазват дистанция“.

Ефективен ли е пълният локдаун? „Разбира се, но зависи от мястото“, каза експертът. „В Китай затвориха Ухан и елиминираха инфекцията. Но не можем да спрем живота, той трябва да продължи. Япония не наложи локдаун, помолихме населението да стои у дома, но не поставихме законови санкции за тези, които не спазват препоръките“.

Лекарят сподели, че ще се ваксинира и добави: „Преди година изобщо не си представяхме, че подобни неща могат да се случат. Този вирус не е толкова смъртоносен като MERS или ебола, но е потаен. Труден е за овладяване. Ако се зададе нова пандемия, ние сме уязвими. Covid-19 нанесе травма, силен негативен ефект върху всяко общество. Ако ваксините са успешни, всичко ще свърши скоро. Трябва да говорим един с друг за прилагането на стратегии при следваща пандемия – не само на национално ниво, а на международно“.


Прочетете още:

Япония ще бори ниската раждаемост с изкуствен интелект за милиони долари

Nike си вкара "автогол": Защо новата им реклама обиди японците


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Бизнес

ФАРА 2024 ще се проведе в Бургас

Заявки за тазгодишното издание на Фестивала ще се приемат до 18 април

21:24 - 28.03.2024
Важно днес

Радан Кънев: Партия ГЕРБ пожела да има избори и си ги получи

Евродепутатът не смята, че промените в конституцията, могат да доведат до криза

18:31 - 28.03.2024
Важно днес

Сарафов, Гешев и Цацаров са извикани на изслушване в комисията за Нотариуса

Последните трима главни прокурори ще бъдат изслушани във връзка с мрежата около Нотариуса

18:24 - 28.03.2024
Технологии

Сам Банкман-Фрийд беше осъден на 25 години затвор за финансови измами

Фрийд каза пред съда, че съжалява.

17:55 - 28.03.2024
Живот

Бонуси от $75 хил. за всяко родено дете. Как Южна Корея се бори с демографската криза

Компании обещават хиляди долари бонуси за тези свои служители, които решат да станат родители

17:22 - 28.03.2024
Важно днес

Хванаха дипломатическа кола с мигранти на "Капитан Андреево"

По информация на телевизията зад волана на автомобила е бил виетнамски гражданин с дипломатически имунитет.

17:06 - 28.03.2024
Важно днес

Нова предизборна рокада в Митниците: Павел Манченко поема столичната служба

Герой от записите "Ало, Ваньо" ще управлява Митници София

16:30 - 28.03.2024