Когато авторитарните режими започнат да ограничават гражданските свободи - те първо се насочват към "великите културни прояви". Това послание отправи актрисата Кейт Бланшет, която тази седмица учреди филмов фонд, който ще подпомага режисьори и филмови дейци, напуснали или избягали от страните си.
Двукратната носителка на "Оскар" и посланик на добра воля на Агенцията на ООН за бежанците (ВКБООН) се обедини с фонда "Хуберт Балс" на международния филмов фестивал в Ротердам (IFFR), за да създаде фонда, наречен "Displacement Film Fund". Той ще подкрепя както разселени филмови творци, така и такива с опит в разказването на истории за бежанци.
Фондът ще предоставя безвъзмездна помощ в размер на 100 хил. евро, като вече са обявени и имената на първите петима режисьори, които ще получат подкрепа. Това са:
Мо Харауе (Сомалия, Австрия) - дебютният пълнометражен филм на режисьора - "The Village Next to Paradise", беше селектиран за секцията "Особен поглед" на филмовия фестивал в Кан през 2024 г.
Хасан Катан (Сирия) - сърежисьор на документалния филм "Последните мъже в Алепо", който беше включен в краткия списък на наградите "Оскар" и получи престижната награда на журито на филмовия фестивал "Сънданс" през 2017 г.
Мохамед Расулоф (Иран) - ирански независим режисьор, известен с критичното си представяне на иранското общество. През 2024 г. той бяга от родината си, след като е осъден на осем години затвор за филма си The Seed of the Sacred Fig, който показва протестите "Свобода на женския живот" и борбите на общественото срещу потисническото иранско правителство .
Шахрбану Садат (Афганистан) - афганистански режисьорка, родена в Техеран. Дебютният ѝ пълнометражен филм "Wolf and Sheep" печели награда на филмовия фестивал в Кан през 2016 г. В момента работи по поредица от пет пълнометражни филма, вдъхновени от непубликуваната автобиографична творба на нейния близък приятел Ануар Хашими.
Марина Ер Горбах (Украйна) - украинска режисьорка и сценарист. Нейният предстоящ проект, "Silk Road" проследява пътя на млада украинка, чието семейство е разкъсано от войната: докато децата ѝ живеят в Европа, тя и съпругът ѝ остават в Киев и работят в детска болница, докато войната продължава.
Бланшет заяви, че идеята за фонда се е родила преди 18 месеца на световния форум за бежанците, когато тя и група от съмишленици са решили, че трябва да намерят начин как "да подчертаем гледните точки на разселените хора и да им помогнем да намерят по-широка аудитория".
По данни на ООН в момента близо 122,6 млн. души са принудително разселени поради военен конфликт, преследване или нарушаване на човешките права. Това означава, че всеки 67-и човек по света е принуден да напусне дома или родината си, като 71 % от разселванията се случват в страни с ниски и средни доходи.
"Принудителното разселване по света е едно от най-големите предизвикателства, пред които сме изправени, но често остава извън обществения дебат. Когато започнах да работя с ВКБООН преди 10 години, броят на принудително разселените хора по света наближаваше 60 милиона. Сега те са над 120 и се увеличават", казва Бланшет.
Пред британското издание "Guaridan" тя подчертава, че някои от разселванията са резултат и от действащи авторитарни режими по света, които представляват заплаха за изкуството:
"Историята ни е показала, че когато авторитарните режими започнат да ограничават гражданските свободи, те първо идват за велики културни прояви", посочва родената в Австралия актриса.
Кейт Бланшен е участвала в десетки филми, получили одобрението на критиката, сред които "Тар" и "Карол". Създателка е на австралийския сериал "Stateless" от 2020 г., посветен на незаконното задържане на имигранти в Австралия.
По думите ѝ създаването на филми е начин, по който могат да се "разрушат" бариерите между хората:
"Казват ни, че бежанците идват за работните ни места или че ще разрушат гражданското общество. Но в действителност тези хора могат да предложат толкова много. Те са архитекти, адвокати, лекари, водопроводчици, те са хора с висока квалификация, чийто живот е бил спрян, но не и тяхната човечност", допълва още Бланшет.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: