Кирил Петков ще е кандидатът за премиер на "Продължаваме промяната" Снимка: © "Продължаваме промяната"

Кирил Петков ще бъде кандидатът за премиер на „Продължаваме промяната“, когато и ако тя получи мандат за съставяне на правителство в 47-ото Народно събрание. Това обяви един от лидерите на формацията Асен Василев пред NOVA News.

До момента Петков отказваше да заяви дали той ще е кандидатът за министър-председател на ПП, като заявяваше само, че би се чувствал най-полезен в изпълнителната власт.

„Чух, че г-н Борисов каза, че имало някакви неясни хора от ГЕРБ, които щели да бъдат предложени и около тях да се сглобява правителство. Да каже кои са тези хора преди изборите, така че да знаят гражданите за кого гласуват“, каза Асен Василев в отговор на думите на лидера на ГЕРБ, че ще издигне извънпартиен кандидат.

Бойко Борисов предлага премиер "тип Лозан Панов"

„Гражданите в неделя ще гласуват и ще си мислят, че го правят за г-н Борисов. Очевидно не гласуват за него. Очевидно той няма да бъде и депутат, оттеглил се е от активната политика. Или иска да си сложи кукла на конци“, добави бившият финансов министър.

„Ние бихме предложили г-н Кирил Петков за премиер – то е ясно, хората го знаят и ние не сме го крили. Както не крием, че аз смятам, че съм най-полезен във финансовото ведомство. Така че хората ще знаят за кого гласуват. Проблемът в миналия парламент беше, че хората гласуваха за г-н Трифонов, а получиха Николай Василев. Проблемът не е на парламента, а на партиите“, твърди Василев.

Преди седмица зам.-председателят на ИТН Тошко Йорданов постави ултиматум на „Продължаваме промяната“ – „Има такъв народ“ би ги подкрепила само ако Петков не е в изпълнителната власт. Причината – казусът с канадското му гражданство.

Бившият министър на икономиката отговори на думите на Йорданов в интервю за „Дневник“, като обяви, че не приема ултиматуми, а ще мисли „най-доброто за България“.

Социологическите проучвания поставят ПП на второ място след ГЕРБ и с малка преднина пред БСП, но Асен Василев смята, че „независимо какво казва социологията, партията се бори за първото място на парламентарните избори“.

Нови данни на "Галъп": Минимална преднина на Кирил Петков пред БСП в последната седмица до вота

Той обяви, че партньори на „Продължаваме промяната“ ще са „Демократична България“ и „Изправи се БГ! Ние идваме“, ако ИБГНИ влезе в парламента. Не изключи разговори с ИТН и БСП, с които имали сходни виждания за социалните политики.

На думите на Борисов, че ДБ са естествени партньори на ГЕРБ, бившият министър отвърна: „Това, което ние видяхме, е, че естествен партньор на ГЕРБ е ДПС“.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Ще изпадне ли БСП от ПЕС - еврогрупата, която Сергей Станишев управлява 11 г.

Как се появи интригата около бъдещето на БСП в Партията на европейските социалисти

19:03 - 01.12.2023
Технологии

До Америка и назад: Д-р Мария Тончева и надпреварата с времето

Тя е пионер във въвеждането на регенеративните терапии у нас.

19:00 - 01.12.2023
Важно днес

Всичко, което трябва да знаем за COP28 в Дубай

Президентът на САЩ Джо Байдън, подобно на китайския си колега Си Дзинпин, няма да присъства на COP28

17:21 - 01.12.2023
Живот

Болестта на патриарха и папата: Кога църквата говори и кога мълчи за здравето на своите водачи

И двамата църковни водачи са с белодробни заболявания

16:59 - 01.12.2023
Важно днес

Депутат от "Възраждане" заплаши Тодор Тагарев със "смъртно наказание"

Вместо да му направи забележка за недопустимия тон, председателстващата заседанието само поклати глава

16:20 - 01.12.2023
Култура

След Тейлър Суифт и Бийонсе и концерт на Queen от 1981 г. тръгва по кината

Пореден музикален концерт ще завладее кино екраните през януари

15:42 - 01.12.2023
Живот

Джулиана Маргулис: LGBT-хората, които подкрепят "Хамас", щяха да са първите им жертви

Актрисата обвинява TikTok за разпространение на пропаганда и омраза

15:20 - 01.12.2023