Китай планира да изстреля космически кораб без екипаж до Луната през следващата седмица, за да вземе проби от повърхността ѝ. Това е първият подобен опит, дело на която и да е страна, от 70-те години на 20 век насам.

Сондата Chang'e-5, кръстена на древната китайска богиня на Луната, ще опита да събере материал, който да помогне на учените да добият повече информация за произхода и формирането на повърхността на земния спътник. Мисията ще тества способностите на Китай да взема проби от Космоса дистанционно и ще бъде показателна за по-сложни маневри в бъдеще.

Ако е успешна, тя ще направи Китай едва третата страна в света, която си е осигурила проби от Луната – след САЩ и Съветския съюз, които го сториха преди няколко десетилетия.

През 1959 СССР не успя да приземи успешно сондата „Луна 2“. Оттогава насам Япония и Индия също предприеха подобни мисии, но без успех. САЩ получи огромни дивиденти от програмата „Аполо“, която изпрати първите хора на повърхността на земния спътник. Между 1969 и 1972 там кацнаха 12 американски астронавти, които донесоха 382 кг скали и части от почвата.

Съветският съюз се реабилитира след провала в края на 50-те и малко повече от десетилетие по-късно направи три успешни мисии. Последната – „Луна 24“, донесе 170 грама от почвата в района „Sea of Crises“.

Сондата на Китай, която трябва да излети в рамките на няколко дни, ще опита да събере 2 кг скали от недостъпен към момента район – огромното море от лава, познато като „Океанът на бурите“.

„Зоната на мисиите „Аполо“ и „Луна“, доколкото сме запознати, е район, който заема по-малко от половината лунна повърхност“, казва планетарният учен Джеймс Хед, цитиран от CNN. Добавя, че там, където Китай възнамерява да действа, има по-богато наличие на различни видове скали, съответно и на минерали.

Chang'e-5 може да даде отговор на въпроса колко дълго Луната е била вулканично активна в своята вътрешност и кога магнитното поле, предпазващо всяка форма на живот от слънчевата радиация, е било разсеяно.

Когато сондата влезе в лунната орбита, тя ще спусне няколко колела на повърхността на земния спътник, ще я пробие и ще складира пробите, след което ще се върне към Земята.

Китай направи първото си дистанционно кацане на луната през 2013. Шест години след това сондата Chang'e-4 се приземи от далечната страна на спътника.

През следващото десетилетие Пекин планира да създаде роботизирана станция, за да извършва дистанционни изследвания в района на южната полярна област на Луната. Китай иска да направи още три мисии след настоящата, а след 2030 г. да прати и хора на спътника.

През юли Пекин изстреля сонда и към Марс, което се превърна в първата независима мисия към друга планета. До 2030 г. страната се надява да разполага с проби от повърхността на „червената планета“.


Историческият успех на NASA: Защо е важна мисията на астероида Бенну

"Студена война" на Марс: САЩ и Китай са готови за "сблъсък" в Космоса

NASA избра Nokia да изгради 4G мрежа на Луната


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Азиатските пазари и криптовалутите се сринаха, а Тръмп смята митата за "лекарство"

Повече от 50 държави са започнали преговори със САЩ за облекчаване на митата

07:35 - 07.04.2025
Култура

С продажбите на "Времеубежище" в Украйна Георги Господинов подпомага защитата на страната

"Времеубежище е спасило няколко човешки живота"

20:07 - 06.04.2025
Спорт

Сангаре вкара за първи път от 7 месеца

"Левски" се бетонира на второто място

20:02 - 06.04.2025
Важно днес

ЕС решава как да отговори на Тръмп, докато 50 страни искат преговори за митата

Очаква се контрамерките на ЕС да са на стойност до 28 млрд. долара

17:28 - 06.04.2025
Важно днес

България спечели три златни медала на Световната купа по художествена гимнастика в София

Стилияна Николова спечели златото на обръч и топка, а ансамбълът триумфира с пет ленти

16:10 - 06.04.2025
Живот

Чийзкейк в шоколадови яйца – рецепта

Празничен десерт, който съчетава традиция и изненада

15:20 - 06.04.2025
Важно днес

Гласът тих, посланието - силно: Папа Франциск се появи изненадващо на площад "Свети Петър"

Неделната литургията беше специално посветена на болните

15:18 - 06.04.2025
Бизнес

Мъск изглежда не иска мита за Европа

Технологичният милиардер се надява САЩ и ЕС да договорят зона за свободна търговия

14:12 - 06.04.2025
Важно днес

Съдия Цариградска осъди агенция "Пик" за клеветнически статии

Агенцията ще трябва да ѝ плати обезщетение, но и да премахне статиите за нея

13:54 - 06.04.2025