Кои банки спечелиха най-много през 2023 година Снимка: © Getty Images

2023 година ще остане в историята като най-силната за банките у нас досега.

Печалбата в системата е нараснала с над 64% и тя достига 3,4 млрд. лв. в края на 2023 година.

Най-доходоносна годината е била за банка ДСК, която отчита печалба от над 1 млрд. лева, показват данните на БНБ. Останалите системни банки, както и по-малките играчи също имат добри финансови резултати. За "УниКредит Булбанк" печалбата достига 800 млн. лв., а за ОББ - над 471 млн. лв.

Така петте големи банки са генерирали общо 2,7 млрд. лв. печалба, а останалите 700 млн. лв. са разпределени между останалите 12 банки и чуждестранните клонове у нас.

Рекордната банкова печалба е резултат от комбинация от фактори. От една страна е високата ликвидност на банковата система, от друга е покачването на основните лихви от страна на централните банки.

И макар лихвите по жилищните кредити в България да остават ниски в сравнение с останалите държави от ЕС, банките отчитат по-висок лихвен доход от кредитите за бизнеса и през 2023 година той достига общо 2,1 млрд. лева. Ръстът на отпуснатите кредити също допринася за по-високите приходи от лихви.

Ниските ставки по ипотечните заеми продължават да стимулират търсенето и в края на 2023 година се отчита 20% ръст на годишна база.

Потребителските заеми също нарастват, но там се наблюдава известно забавяне.

Основните играчи на банковия пазар у нас остават без промяна. След придобиването на Райфайзенбанк ОББ запазва лидерската си позиция на най-голяма банка с 34 активи, следвана от ДСК и Уникредит Булбанк.

Основните играчи на банковия пазар у нас остават без промяна. След придобиването на Райфайзенбанк ОББ запазва лидерската си позиция на най-голяма банка с 34 активи, следвана от ДСК и Уникредит Булбанк.

Ръстът в кредитирането у нас събуди опасения от "помпане на инфлацията" и потенциален риск от увеличениер на необслужваните заеми при забавяне на икономиката. Преди седмица икономистът Георги Ангелов посочи, че имотният бум отпреди 15 години е довел до по-висока инфлация – в еврозоната тя е била една 2-3%, докато в България е достигнала 15%.

"Колкото повече се раздува този балон, толкова по-болезнено ще бъде неговото спукване“, коментира Ангелов и призова за мерки, които да доведат от охлаждане на кредитирането.

От думите на управителя на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев по-късно стана ясно, че не е изключено регулаторът да вземе допълнителни мерки, за да се спре ръстът в раздаването на банкови заеми. Това обаче ще стане след като се анализрат данните от първото тримесечие на 2024 година.


Поскъпването на имотите вдигна с 15% размера на кредитите за година

Петър Славов, Прокредит Петър Славов, ПроКредит Банк: Лихвите у нас остават ниски, но това не е непременно повод за радост

Петър Чобанов от БНБ "съветва" банките да внимават, за да няма ръст на лошите кредити


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

БНБ пуска нова монета, посветена на българската гайда

Монетата ще се продава на цена от 156 лв.

12:48 - 22.11.2024
Живот

Стани част от бегачите в отбора на ASICS FrontRunner България. Кандидатстването вече е отворено

Търсят се хора с разнообразни истории, нива на опит и страст към движението

12:30 - 22.11.2024
Важно днес

Европрокуратура разследва измама за финансиране на реставрация на църква в България

При извършени обиски в Бургас, Петрич, Рила и София са иззети документи и доказателства.

12:14 - 22.11.2024