Край на лекциите "лице в лице": Кеймбридж преминава към е-обучение от есента на 2020 г. Снимка: © Getty Images

Университетът в Кеймбридж - една от най-авторитетните образователни институции в света - реши да отмени присъствените занятия за всички свои студенти през следващата академична година (2020/2021) заради риска от разпространение на Covid-19.

Студентите от цял свят ще имат възможност да общуват с преподавателите си онлайн. Разрешено ще е присъствието в по-малки семинарни форми на обучение, при които е възможно да се спазват правилата за социална дистанция.

"За да улесним планирането"

Решението на академичното ръководство поставя под въпрос интереса на кандидат-студентите, които плащат годишна такса в размер на повече от 9250 паунда за обучението си в Кеймбридж (цената е по-висока за граждани на страни извън ЕС). Настаняването и издръжката им почти удвояват разходите за образование.

Ограничаването на всекидневния пряк достъп до преподавателите и състудентите може да разубеди мнозина от потенциалните кандидати за университета.

"Имайки предвид, че мерките за социално дистанциране вероятно ще продължат да бъдат в сила през есента, университетът реши, че няма да се провеждат присъствени лекции. Учебният материал ще бъде достъпен онлайн и може да се разреши преподаването пред малки групи хора, ако то отговаря на изискванията. Обявяваме решението си сега, за да улесним планирането. Както винаги - то може да бъде преосмислено, ако настъпят промени в официалните препоръки за предпазване от коронавируса", се казва в позиция на ръководството на университета.

Промяната в учебния процес ще се отрази по различен начин на студентите заради спецификите на преподаването.

Курсовете, свързани с природни науки и математика, залагат много повече на преподаването на материала на лекции, отколкото на лични срещи с преподавателя, които ще останат позволени. При хуманитарните специалности преподавателите понякога може да отделят повече часове за персонални консултации със студентите си, отколкото за лекции с масово присъствие.

Кеймбридж е вторият университет във Великобритания, който предприема подобен радикален ход. Преди дни Университетът в Манчестър обяви, че лекциите през есенно-зимния срок ще се провеждат само онлайн.

Пандемията вече принуди големите университети да затворят кампусите си, като много от чуждестранните студенти получиха препоръка да се приберат в родните си страни, докато трае извънредното положение.

Цялата учебна дейност в Кеймбридж беше прехвърлена в дистанционна форма. Изпитите също се полагат онлайн.

Въпреки непредвидените промени в образователния процес - университетите имат право да събират пълния размер на годишната такса от студентите си.

През април беше публикуван доклад на консултантската компания London Economics, който изчисляваше потенциалния негативен ефект от Covid-19 върху приема и финансирането на висшите училища във Великобритания.

Според данните от доклада - спадът на студентите с интерес към британската система на висше образование ще бъде в размер на около 232 000 души, които няма да кандидатстват заради икономически затруднения и несигурност. Това е около 24% спад на фона на интереса към свободните места в британските университети през 2018/2019 г.

Средната прогнозна загуба на приходи в университетите се изчислява на 20 милиона паунда, но този показател варира значително в зависимост от авторитета на съответната институция. В някои от по-слабо търсените учебни заведения загубите за една година може да надхвърлят 100 млн. паунда.

Това може да доведе до освобождаване на около 30 000 души от работните им места в сектора на висшето образование, които в момента зависят от постоянния приток на нови студенти.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Радев видя като проблем "фаталното" украинско контранастъпление, но не и руската война

В своя позиция президентът даде Украйна като лош пример за "влошаването на средата за сигурност"

12:05 - 04.04.2025
Бизнес

Митата на Тръмп "изтриха" $208 млрд. от състоянието на най-богатите, които го подкрепиха за втори мандат

Не само средната класа ще бъде засегната от търговската война на Доналд Тръмп

11:51 - 04.04.2025
Важно днес

Прокуратурата е прекратила основното дело по казуса „Осемте джуджета“

Не са открити доказателства за престъпления като подкупи и незаконни записи, пише "Лекс"

11:12 - 04.04.2025
Политика

Санкциониран от САЩ човек на Путин преговаря във Вашингтон за Украйна

Тръмп засега спазва дистанция, Кирил Дмитриев разговаря със Стив Уиткоф

11:10 - 04.04.2025
Важно днес

"Демократична България" иска цялата информация чадъра в МВР за контрабанда

Преди дни "Боец" публикува информация за опит да се осуети операция в Пловдив

09:51 - 04.04.2025
Важно днес

Управляващите в Сърбия ще предложат нов премиер, за да избегнат предсрочни избори

Междувременно антиправителствените протести и блокади в цялата страна продължаватт

09:18 - 04.04.2025
Важно днес

Тръмп "обезглави" ключова разузнавателна агенция на САЩ

Уволнени са директорът на Агенцията за национална сигурност и неговият заместник

08:34 - 04.04.2025
Бизнес

Пазарите преживяха най-лошия си ден от 5 години насам, докато сривът продължава

Анализатори предупреждават, че митата на Тръмп застрашават глобалните вериги за доставки

08:04 - 04.04.2025
Политика

Макрон предлага замразяване на инвестиции в САЩ, докато европейските лидери осъждат митата на Тръмп

Ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен определи тарифите като „сериозен удар за световната икономика“

07:30 - 04.04.2025