Политическата криза в Грузия се задълбочава след четвърта поредна нощ на демонстрации. Граждани протестираха до ранното утро в понеделник срещу решението на правителството да прекрати усилията за присъединяване на страната към ЕС.
Нестихващото недоволство в Тбилиси отново провокира сблъсъци със сълзотворен газ и водни оръдия между протестиращи и полиция. Властите изградиха барикади около сградата на парламента. Множество хора са задържани, включително Зураб Джапаридзе - един от лидерите на опозиционния алианс "Коалиция за промяна".
Извън столицата недоволството също расте. Грузинските медии съобщават за протести в най-малко осем града. Демонстрантите блокираха в неделя пътя до главното търговско пристанище на страната в черноморския град Поти.
Много грузинци са шокирани от насилието над грузински журналисти и други граждани. Десетки репортери бяха бити или напръскани с лютив спрей, а някои от тях се нуждаеха от хоспитализиране. Омбудсманът на страната Леван Йоселиани заяви, че "това е бруталност", и призова полицията да не злоупотребява с властта си.
В страната с население от 3,7 млн. души от месеци расте напрежението между управляващата партия "Грузинска мечта" и нейните опоненти. Опозицията обвинява управляващите, че води все по-авторитарна, антизападна и проруска политика. Кризата се задълбочи след съобщението от четвъртък, че правителството ще замрази преговорите с ЕС за четири години, което стана причина и за протестите.
ЕС и САЩ са разтревожени, че Грузия се отклонява от прозападния път и се връща към орбитата на Русия. "Грузинска мечта" твърди, че действа, за да защити "суверенитета на страната" от външна намеса. В неделя Вашингтон обяви, че преустановява политическото си партньорство с Тблиси.
Премиерът Иракли Кобахидзе отказва да свика нови избори в страната и смята, че всички протестиращи са станали жертва на "лъжите на опозицията".
И все пак все повече държавни служители изглежда не вярват, че това е така. Няколко посланици подадоха оставка. Високопоставеният дипломат на Грузия в САЩ Давид Залкалиани е сред оттеглилите се от поста си в знак на протест. Същото по-рано направиха и други дипломатични представители, включително и посланикът на страната в България.
Стотици държавни служители и над 3000 учители подписаха петиции, с които осъждат решението за отлагане на присъединяването към ЕС.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: