Задържаният по подозрения в шпионаж в Русия кореспондент на "Wall Street Journal", Еван Гершкович, написа в писмо до родителите си, че "не губи надежда" и се пошегува за качеството на затворническата храна.
"Искам да кажа, че не губя надежда", пише журналистът в писмото, което е с дата 5 април.
"Чета. Тренирам. И се опитвам да пиша."
Гершкович се шегува и с готвенето на майка си:
"Мамо, за добро или за лошо, готвенето ти ме подготви добре за затворническата храна. За закуска ни дават топла пшенична каша, или овесени ядки, с което ми изникват спомени за детството", пише той.
"I want to say that I am not losing hope." Evan Gershkovich said in a handwritten letter—the first direct communication with his family since his arrest. #IStandWithEvanhttps://t.co/TiQWSy5R2U
— WSJ Communications (@WSJPR) April 14, 2023
Писмото е написано на руски - езикът, на който Гершкович говори с родителите си, Ела Милман и Михаил Гершкович.
Във видео интервю за The Journal миналата седмица двамата емигранти от Съветския съюз казаха, че са оптимистично настроени за добър изход за сина им и отбелязаха, че той все още обича Русия.
"Това е едно от американските качества, което възприехме: да си оптимистичен, да вярваш в добрия край", казва Милман. "Но не съм глупава. Разбирам в какво се е забъркал синът ми", коментира майката на журналиста. Ако бъде признат за виновен, Гершкович е заплашен от до 20 години затвор.
Тя казва още, че синът ѝ е чувствал като дълг оставането си в Русия след началото на инвазията в Украйна, тъй като е един от малкото западни журналисти в Москва.
Гершкович, на 31 години, стана първият американски журналист, задържан по обвинение в шпионаж в Русия от края на Студената война. Той бе арестуван в Екатеринбург, град на 1, 800 км източно от Москва, на 29 март.
Следователите на ФСБ официално обвиниха Гершкович в извършване на шпионаж в интерес на САЩ. Той отрича обвиненията.
Оттогава журналистът се намира в московския затвор Лефортово, където му е разрешено да се среща с руските си адвоакти, но не и със свои близки, приятели или официални лица от американското посолство. Според властите в Москва въпросът дали Гершкович ще може да има посещения от други лица все още стои "за разглеждане".
Задържането на кореспондента предизвика широк отзвук в редица организации за човешките права и чуждестранни правителства, а миналата седмица Джо Байдън го нарече "тотално незаконно" и обеща на семейството на Гершкович, че ще работи за освобождаването му.
В същото време Кремъл заяви, че той е "извършвал шпионаж под прикритието на журналистиката", а руският министър на външните работи, Сергей Лавров, настоя, че Гершкович е бил "хванат докато се опитва да се добере до тайни на руската държава".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: