Марк Рюте е все по-близо до поста генерален секретар на НАТО Снимка: © Getty Images

Румъния остава единствената страна, която не е застанала зад кандидатурата на бившия нидерландски премиер Марк Рюте за генерален секретар на НАТО, след като подкрепата си за него обявиха Унгария и Словакия.

57-годишният Рюте е смятан за фаворит да наследи на поста норвежеца Йенс Столтенберг.

Последният вече няколко пъти удължи мандата си, но след 10 години начело на Алианса ще се раздели окончателно с позицията през октомври.

За да бъде избран негов наследник, е необходим консенсус между 32-те държави членки на Северноантлантическия пакт, а досега твърдо против бяха Будапеща и Братислава.

След разговор в кулоарите на неформалната среща на европейските лидери в Брюксел в понеделник обаче унгарският премиер Виктор Орбан е разговарял с Рюте и срещу определени гаранции е заявил, че вече е готов да го подкрепи.

Едната причината за позицията на Унгария досега беше реплика на Рюте от 2021 г. против унгарски закон, с който се ограничава информацията за ЛГБТИ в училищата. Тогава премиерът на Нидерландия заяви, че с подобен закон Будапеща няма място в Европейския съюз и "дългосрочната цел е Унгария да бъде поставена на колене".

В отговор унгарските власти поискаха официално извинение, но според нидерландски медии в Брюксел Орбан и Рюте са изгладили противоречията помежду си без да се налага бившият премиер да поднася извинение.

Унгария обаче имаше още едно условие, за да се съгласи да застане зад кандидатурата на Рюте за НАТО: да получи гаранции, че няма да се налага да предоставя военна помощ на Украйна или да изпраща свои войски в страната.

Това вече обеща Йенс Столтенберг след среща с Орбан миналата седмица в Будапеща.

Рюте от своя страна заяви, че новото нидерландско правителство, в което участва неговата либерална партия, но и крайнодясната формация на Герт Вилдерс, ще продължи с подкрепата си за Украйна.

"По отношение на външната политика новият кабинет ще продължи курса на Европа и НАТО, когато става дума за Украйна. Промяна няма да има," обяви бившият премиер на Нидерландия.

Междувремено Словакия, която първоначално беше на позицията на Румъния - че НАТО се нуждае от ръководител от Централна и Източна Европа, също реши да подкрепи Рюте.

"След окончателно обсъждане с Марк Рюте и консултации със словашкото правителство, мога да кажа че го виждам като генерален секретар на НАТО," каза новият словашки президент Петер Пелегрини.

През април зад кандидатурата на Рюте застана Турция, която заедно с Унгария се противопоставяше на разширяването на НАТО, но в крайна сметка и двете държави промениха позициите си.

Пред това заявка за подкрепа дадоха САЩ, Великобритания, Франция и Германия.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Полиция пред централата на ДПС, областната управа си връща имота

Хората на Доган очакват да се срещнат с Росен Желязов заради скандала с централата

12:41 - 19.05.2025
Важно днес

Народният театър пуска намалени билети по 5 и 10 евро

Цените важат само при покупка на място, на касите „Север“ и „Юг“ на театъра

12:22 - 19.05.2025
Важно днес

Синдикатите се готвят да блокират и метрото в София

Започнало е събирането на подписка сред служителите в "Метрополитен"

11:31 - 19.05.2025
Важно днес

Президентът не може да оспори отказа на Наталия Киселова да се разгледа референдумът

Екатерина Михайлова обясни защо казусът не може да стигне до Конституционния съд

10:29 - 19.05.2025
Важно днес

Легендарният Гари Линекер напуска BBC след скандал с антисемитска публикация

Той ще води за последен път „Match of the Day“ тази неделя

10:07 - 19.05.2025
Спорт

Най-популярният спортист в света, за когото дори не сте чували

Вират Коли има над 270 млн. последователи в Instagram

08:45 - 19.05.2025
Важно днес

Букурещ след победата на Никушор Дан: "Русия, запомни, Румъния не е твоя"

Джордже Симион призна загубата и поздрави новия президент на Румъния

08:31 - 19.05.2025
Важно днес

Градският транспорт в София отказва да прекъсне стачката и в дните на матурите

МОН и Столична община сами ще превозват учениците без алтернативен транспорт

07:56 - 19.05.2025