- Парите от фонда за енергийна сигурност отиват в 50 големи предприятия, вместо "да работят" за либерализацията на тока за бита, за която са предназначени;
- "Това напомня пореден епизод на завладяната държава и завладяната енергетика, в която частните предприятия и няколко големи олигархични кръгове се разпореждат със средствата на данъкоплатците", предупреждава Мартин Владимиров;
- Няма одобрение за субсидията от ЕК и в момента противоречи на конкурентното право;
- Субсидиите за скъп ток за бизнеса могат да увеличат средните цени на енергийната борса.
Под заплахата от протести на индустриалния бизнес държавата се готви да удължи програмата за т.нар. компенсации за бизнеса при поскъпване на електроенергията на борсата.
Предвижда се да се запази таванът от 180 лв./МВтч., т.е. дружествата да продължат да получават компенсации за тока, който купуват на борсата над тази цена.
Според енергийния експерт от "Центъра за изследване на демокрацията" Мартин Владимиров по този начин ще се субсидират предприятия, които отказват да се модернизират и да намалят енергоразхода си или да обособят собствени мощности.
"Това напомня пореден епизод на завладяната държава и завладяната енергетика, в която частните предприятия и няколко големи олигархични кръгове се разпореждат с данъкоплатските средства", коментира Владимиров по БНР.
"Небитовите потребители за пореден път успяха в пълен синхрон с държавата, който буди сериозни съмнения, да си издействат подкрепа за цените, които плащат на борсата, въпреки че няма в момента риск за високи цени на електроенергийната борса - те се движат около този таван, за който те настояват," каза още той. Владимиров подчерта, че подобна подкрепа за бизнеса трябва да бъде определяна на базата на анализ на уязвимите бизнеси, застрашени от фалит и загуба на работни места.
"Средствата трябва да се насочат към малкия и среден бизнес, който винаги е уязвим, особено когато използва повече енергия", допълни Владимиров.
Фондът за енергийна сигурност се пълни от данъците на електроенергийните производители и от въглеродните квоти. Средствата от него трябва да се използват за намаляване на енергийната бедност и ускоряване на декарбонизацията, а не за подкрепа на енергийно интензивни бизнеси.
Помощта не е одобрена от ЕК
Владимиров прпомни, че въпросната помощ трябва да бъде одобрена от ЕС.
"Сега тя противоречи на конкурентното право. Имаше регламент, който позволяваше на страните членки да подпомагат бизнеса, но той приключи юни месец миналата година, а с декемврийските плащания ще бъдат похарчени над 700 млн лева, който са незаконни", заяви Владимиров.
Парите от фонда за енергийна сигурност започнаха да се плащат за компенсации за високите енергийни цени след нахлуването на Русия в Украйна, което доведе до драстично поскъпване на енергията в Европа.
Средствата в него се осигуряват чрез отчисления от производителите на енергия, но не по равно - при въглищните централи таванът е толкова висок, че те не връщат никога средства.
"Ние живеем в планова енергетика"
"Аз не знам друга държава, където бизнесът да не носи никакъв риск", коментира Владимиров. Той предупреди, че въпросната компенсация може да доведе до повишаване на средните цени на борсата.
"Когато няма риск за цената, която те плащат на борсата, те имат стимул да купуват скъп ток. Това може да доведе до повишаване на средните цени в България. Те могат да поискат каквато искат оферта от енергийните търговци. Бизнесът няма никакъв риск от такава транзакция. Бизнесът ще си получи парите обратно от държавата. Търговецът ще си получи високата цена. Всички останали ще страдаме от средно високите цени, включително държавата, която, за да натисне цената надолу при домакинствата, ще трябва да точи повече средства от бюджета или от фонда. Всички плащаме масрафа на едрия бизнес," обясни Владимиров.
"Ние живеем в планова енергетика, в която никой не плаща истинската цена на пазара – нито бизнесът, нито битовите потребители", обобщи Владимиров.
Средствата от фонда могат да се ползват за подпомагане на уязвимите домакинства за т.нар. свободен пазар
Според него средствата от фонда за енергийна сигурност могат да подпомогнат т.нар. либерализация на пазара на ток за домакинствата в България, т.е. цените на електроенергията за бита да не се регулират от КЕВР, а да са на пазарен принцип.
"Между 20 и 30% от домакинствата ще срещнат трудности да си плащат сметките при либерализиран пазар. Помощта от фонда трябва да се насочи именно натам - около 2 милиарда лева от продажбата на въглеродни квоти биха били достатъчни за уязвимите домакинства. Всички останали домакинства "следва постепенно да бъдат изложени на пазарните условия".
Много домакинства сега не искат да правят инвестиции в енергийни спестявания, защото плащат "доста ниски сметки на фона на доходите им", каза още Владимиров.
За освобождаване на пазара на електроенергия в България се говори от 2015 година, но това, въпреки ангажиментите към ЕК, така и не се случва, а цените по цялата верига от производител до потребител се изкривяват.
"Няма политическа воля и причината е проста - който отвори темата за либерализация на тока, ще загуби гласове", обобщи още Мартин Владимиров.
За последно т.нар. либерализация на тока за бита беше отложена за 2026 година.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: