“Освен един пакет семки, мисля да си взема и една ракета, за всеки случай” - това трябва да си мислят част от футболните фенове в България, когато отиват на стадиона.
Защото по българските стадиони се случват събития, за които определението “форсмажорни” не е достатъчно.
Миналия уикенд мачът между “Левски” и “Ботев” (Пловдив) от Първа лига можеше да излезе извън контрол, след като агитките на двата отбора бяха близо до това да се съберат в един сектор и да предизвикат меле.
Първата провокация на стадион “Георги Аспарухов” дойде от страна на пловдивчани, които изстреляха сигнална ракета в сектор “Б” с ултрасите на “сините”.
И познайте - от другата страна имаше човек, който някак си беше подготвен.
И изстреля сигнална ракета в обратната посока.
Тук няма невинни.
Едните са отишли на мач с ясното съзнание, че ще се стрелят. Другите, макар и седящи по-кротко по местата, за всеки случай имаха оръжие, с което от по-близка дистанция спокойно може да бъде отнет човешки живот.
Да, тези събития по терените в България са “нормални”.
След ракетите на стадион “Георги Аспарухов” дойде и още по-страшното - десетки фенове на “Левски” минаха под загражденията и влязоха на терена, тръгнаха към гостуващия сектор с колани и лопати, а само намесата на частната огранителна фирма (също е от фенове на “сините”) предотврати батални сцени.
За случилото се Дисциплинарната комисия към Българския футболен съюз глоби "Левски" с 11 300 лева.
От тях 4000 са заради изстреляната ракета, а други 2000 са заради нахлуването на привържениците на пистата.
Иначе казано, да използваш оръжие, с което можеш да убиваш хора на футболен мач, се глобява с 4000 лева.
Останалата част от сумата е заради нерегламентирано използване на факли и димки, възпламеняване на бомбички, нецензурни скандирания и закъснение за началото на второто полувреме.
Още по-големият проблем е, че случилото се не е прецедент.
На 7 април миналата година във Вечното дерби между ЦСКА и “Левски” също бяха изстреляни множество ракети, като там вече имаше и пострадали, които се нуждаеха от спеша медицинска помощ.
Тогава от СДВР дадоха брифинг, на който обясиха, че “устройството, което изстрелва ракетите, е с размера на малък сувенир, което затруднява много полицията при проверките на влизане на стадиона”.
Тоест, полицията не може да се справи, клубовете бягат от отговорност, а Дисциплинарната комисия явно не налага достатъчно тежки глоби.
По стадионите уж трябва да има камери, които да индетифицират извършители на престъпления - какъвто е примерът в Западна Европа, но дали тези камери изобщо работят… никой не знае.
Знаков е случаят от Вечното дерби през 2018 година, когато хвърлена бомбичка от сектор “Б” счупи стъкло на врата на стадион "Васил Левски", а 24-годишната полицайка Гергана Зашева и колегата ѝ Петър Иванов пострадаха.
Зашева претърпя и операция на окото, която спаси зрението ѝ.
На фона на баталните събития идва инициативата “С Маргаритка на мач”, която Българският футболен съюз подкрепи.
Кампанията цели да обедини феновете и клубовете от Първа лига.
Призивът е в осемте мача от първенството между 11 и 14 април възможно най-много семейства да бъдат на стадионите с децата си, като за целта всички под 12-годишна възраст ще влизат безплатно.
Видеото, разбира се, е страхотно - режисирано и монтирано по професионален начин. Носи послание и емоция. И дано кампанията има ефект, но със сигурност не може да бъде решение на проблем, за който институциите си затварят очите.
Как може да призоваваш хората да ходят с децата си на футбол, когато стадионите не се обезопасени?
И какво може да се случи, ако точно в този ден някой е решил:
“Освен маргаритка, ще си взема и ракета, за всеки случай”?
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: