Нуждата на руската армия от свежа "кръв" в Украйна е довела до две интересни промени в Русия:
- десетки осъдени престъпници получават символични присъди само защото са се били в Украйна през последните месеци;
- населението на руските затвори е намаляло с 13 000 души за един месец - периода, в който частната групировка "Вагнер" открито започна да вербува затворници за фронта срещу обещание за помилване.
Две руски медии - "Важни истории" и "Агентство" - правят свои разследвания за ефектите върху съда и наказателните институции след военизирането на цялата държава.
"Агентство" показва, че освободените затворници през октомври са почти толкова, колкото и всички освободени между януари и септември в Русия.
Рязкото увеличение съвпада с периода, в който "Вагнер" на Евгений Пригожин започна да набира персонал за военните си формирования в Източна Украйна.
- В началото на ноември Владимир Путин на практика узакони мобилизирането на престъпници, които още не са излежали присъдата си,
"Важни истории" проверяват над 80 присъди за криминални деяния, по които отговарят мъже, воювали в Украйна след 24 февруари.
- В 3/4 от случаите осъдените бивши войници получават по-леко наказание от предвиденото в закона.
- В 9 от делата подсъдимите са получили по-малко наказание само защото са заявили, че имат намерения да заминат на фронта в Украйна, или защото са дарявали пари за армията.
- Връщащите се от война са съдени за всевъзможни престъпления - от убийства и подкупи до кражби и трафик на наркотици.
Един от случаите е на 36-годишния Кирил Топчеев, лежал два пъти в затвора заради притежание на наркотици, преди през март 2022 г. да замине на фронта като част от друга частна армия - "Редут".
Два месеца по-късно Топчеев се връща обратно в Русия, а на границата е заловен с марихуана и отново е пратен в затвор.
Мъжът разказва пред съда, че е придобил тревата и други опиоидни таблетки от местен жител в Харковска област, като ги е разменил за сухите си дажби (които му се полагат като войник).
Вместо да бъде осъден на най-малко 3 години лишаване от свобода заради рецидив, той получава 6 присъда от 6 месеца, а съдията признава двумесечният му престой в Украйна за извънредно обстоятелство, което смекчава вината му.
Други двама бивши войници са осъдени само на парична глоба по дело за изнудване със заплаха за насилие - отново значително по-леко наказание от обичайно раздаваните ефективни присъди от руските съдилища по това обвинение. Двамата са рекетирали свои колеги от армията за пари и са заплашвали, че ще ги пребият.
- Глоба от 200 000 рубли (малко над 3100 евро) е единственото наказание за войник, който в нетрезво състояние причинява тежка телесна повреда на непознат човек. Военният пребива жертвата си през март 2022 г., но съдът приема участието му в "специалната военна операция" за смекчаващо вината обстятелство.
- По-малко от 700 евро е глобата, която друг военен трябва да плати, след като е заловен да краде патрони от армията.
- Оъден за наркотрафик дори запазва воинското си звание само защото е участвал във войната в Украйна.
Често престъпленията, които те извършват, са под силно влияние на алкохол или нароктици.
Един от военните (съден за това, че не се е върнал навреме в поделението си след отпуск) се оправдава, че употребявал спиртни напитки, защото "преживявал последствията от военната операция".
Друг пребива полицай при пиянско сбиване на сватбено тържество. "Ветеранът" е осъден само на парична глоба.
Още двама са осъдени на глоби, след като са заловени да шофират служебни военни автомобили в нетрезво състояние.
Само в 4 случая военнослужещи, извършили престъпление по време на войната (убийство по непредпазливост при почистване на пистолет, кражба на бронежилетка и шлем, грабеж на мобилен телефон) получават по-тежко наказание от съдилищата, защото деянията им са извършени на фронта в Украйна.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: