Къде е роден Серхио Гор – директорът на Службата по президентски назначения на Доналд Тръмп и един от най-влиятелните му съветници? Въпросът дълго време беше без отговор - въпреки високата си позиция, Гор системно отказваше да разкрие родното си място. Сега вече е ясно- той е бил гражданин на Съветския съюз.
Разследване на Times of Malta и мрежата за разследваща журналистика OCCRP разкрива, че Серхио Гор се появява на бял свят 30 ноември 1986 г. под името Серхио Гороховски в Ташкент, Узбекистан. Тогава Узбекистан е част от СССР. Рожденото му място се потвърждава от нотариален акт за собственост в Малта, с който журналистите се сдобиват.
Адвокатът на Гор – Робърт Гарсън – потвърждава по имейл до журналистите от OCCRP, че клиентът му наистина е роден в Ташкент.
Досега Серхио Гор последователно отбягваше въпроса за своя произход. В профил, публикуван от Washington Post през декември 2024 г., той е описан като „може би най-влиятелния човек, за когото никога не сте чували“ и имигрант от Малта.
Темата бе подета и от други медии, включително New York Post, където в интервю от юни 2025 г. Гор отново отказва да посочи страната си на раждане - с единственото уточнение: „Не съм роден в Русия“.
Сведенията показват, че Гор е прекарал поне пет години от ранното си детство в Малта. През 1994 г. майка му създава фирма на острова, като заявява, че е с израелски произход. Чрез дружеството тя придобива къща в крайморския град Коспикуа.
През 2021 г. Гор купува имота от фирмата на майка си срещу 255 000 евро. В нотариалния акт са вписани не само пълното му име - Серхио Гороховски, но и мястото му на раждане: Ташкент.
„Това беше семейният му дом, притежаван от майка му, която вече не е между живите. Заради силната си връзка с острова и щастливите спомени от детството г-н Гор реши да го запази в семейството“, казва адвокат Робърт Гарсън.
Католическото училище De La Salle College във Виториоса потвърждава, че Серхио Гороховски е учил там между 1996 и 1999 г., като предоставя и дата на раждане, напълно съвпадаща с тази в нотариалния акт.
След като семейството му се установява в Съединените щати, Серхио Гор получава американско гражданство. Политическата му кариера започва с работа в офиса на сенатора Ранд Пол, а впоследствие той се приближава до кръга на Доналд Тръмп.
През 2018 г. Гор участва в пътуване до Москва, организирано от института Cato – организация с либерален икономически профил и седалище във Вашингтон.
Посещението е представено като проучвателна мисия, посветена на отношенията между САЩ и Русия. Според изтекли записи от руските гранични служби Гор е бил в Москва и година по-рано – през 2017 г. – когато лети с „Аерофлот“ от Вашингтон и на следващия ден заминава за Рим.
„Г-н Гор е страстен пътешественик. Това е било обикновено прекачване, без никакви срещи. Всякакви други внушения са злонамерени и клеветнически“, пише адвокатът му Робърт Гарсън в имейл до OCCRP.
През 2020 г. Гор напуска офиса на сенатора Пол, за да оглави щаба на Trump Victory Finance Committee – екипа, отговарящ за финансирането на неуспешната кампания за преизбиране на Тръмп, когато губи от Джо Байдън.
По-късно съосновава консервативното издателство Winning Team Publishing заедно с Доналд Тръмп-младши.
През 2022 г. Гор придобива луксозен имот във Флорида на стойност 3,2 милиона долара, с частно пристанище и асансьор, разположен недалеч от имението Mar-a-Lago на Тръмп в Палм Бийч. В документите за собственост, проверени от журналисти, не се откриват следи от ипотека.
Според адвоката му Гор е финансирал покупката чрез приходите от издателската си дейност, политически консултации и продажбата на предишния си дом във Вирджиния.
„Г-н Гор реализира американската мечта и има щастието да е управлявал няколко успешни начинания в Съединените щати“, допълва Гарсън.
„Той е змия“ - конфликтът между Серхио Гор и Илон Мъск
През юни 2025 г. Серхио Гор попадна в медийния фокус, след като Илон Мъск открито го атакува в социалната платформа X и го нарече „змия“. Повод за коментара стана публикация в New York Post, в която се твърди, че Гор не е преминал пълната процедура за получаване на постоянен достъп до класифицирана информация, въпреки че ръководи подбора на служители в Белия дом.
Президентската администрация категорично отрече обвиненията. Помощникът на президента Дейвид Уорингтън заяви пред Politico, че Гор притежава валидно разрешение за достъп и спазва всички приложими етични и законови изисквания. В подкрепа на Гор се изказа и вицепрезидентът Джей Ди Ванс, който го определи като ключова фигура в гарантирането на „принципни привърженици на Америка на първо място“ в администрацията на Тръмп.
Напрежението между Мъск и Гор се натрупва още от март 2025 г., когато двамата влизат в открит спор по време на заседание на кабинета. Тогава президентът Тръмп е принуден да напомни на Мъск, че ръководителите на департаментите разполагат с автономия над собствените си ведомства.
Конфликтът ескалира в края на май, когато Гор изиграва важна роля в оттеглянето на кандидатурата на Джаред Айзъкман за директор на НАСА - смятан за близък до Мъск.
Скоро след това милиардерът започва открита кампания срещу администрацията на Тръмп, атакува и предложения „голям и красив законопроект“ на републиканците, който предвижда намаляване на данъчните облекчения за производителите на електромобили.
Въпреки откритата размяна на реплики и взаимни обвинения – включително намеци от страна на Мъск за връзки на президента с Джефри Епстийн и заплахи от Тръмп за прекратяване на държавни договори със SpaceX – в началото на юни двамата декларират примирие.
Само няколко седмици по-късно обаче Мъск обяви създаването на нова политическа формация – партия „Америка“, определена от него като алтернатива на „корумпираната двупартийна система“.
Повод за решението му стана приетият от Тръмп закон за бюджета, който орязва данъчните стимули за електромобили – мярка, възприета от Мъск като заплаха за индустрията. В анкета в X над 1.2 милиона души подкрепят идеята за нова партия, а Мъск заявява:„Днес се създава партия "Америка", за да ви върне свободата.“
Президентът Тръмп реагира хладно и подчерта, че Мъск е знаел съдържанието на законопроекта и не е възразил, докато не е засегнат личният му интерес. Републиканци вече изразяват опасения, че разривът може да отслаби шансовете им на изборите през 2026 г.
Засега не е ясно дали партията е официално регистрирана, нито кой ще я оглави.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: