Илон Мъск, най-богатият човек в света и основател на Tesla и SpaceX, обяви създаването на нова политическа формация – партия „Америка“. Причината: категоричното му несъгласие с новия данъчен закон на Тръмп, който според него „ще фалира страната“.
„Днес се създава партията „Америка“, за да ви върне свободата“, написа Мъск в платформата Х.
Само ден по-рано той проведе анкета сред последователите си с въпроса дали САЩ имат нужда от нова политическа сила. Резултатите, както и неговата реакция, не закъсняха: „Със съотношение 2 към 1 искате нова партия – и ще я получите!“
Мъск беше един от най-големите дарители на кампанията за преизбиране на Доналд Тръмп и дори оглави правителствения департамент за ефективност в началото на втория му мандат. Общата им цел тогава беше ограничаване на държавните разходи.
Но сега именно финансовата политика на Тръмп се превръща в ябълката на раздора. В петък президентът подписа мащабния данъчен и бюджетен закон, наречен от него „големият, красив“ закон, който според Мъск ще фалира страната, като увеличи бюджетния дефицит до 2.5 трилиона долара – над „вече безумните 2 трилиона“ при администрацията на Джо Байдън.
Конфликтът между доскорошните съмишленици Мъск и Тръмп се разиграва от няколко седмици, предимно чрез остри изказвания в социалните мрежи. Американският президент заплаши да спре милиардите долари федерални субсидии към компаниите на Мъск, а той от своя страна обяви, че ще създаде нова партия и ще похарчи средства, за да свали от власт конгресмените, които са подкрепили закона.
Първите последици вече са факт – акциите на Tesla, които достигнаха връх от 488 долара през декември след преизбирането на Тръмп, се сринаха до 315.35 долара. Анализатори отбелязват, че този спад е свързан не само с политическия риск, но и с растящата несигурност около бизнес бъдещето на Мъск във Вашингтон, пише Reuters.
Създаването на нова партия е рядко явление в американската политика, доминирана от републиканци и демократи в продължение на над 160 години. Въпреки това Мъск изглежда твърдо решен да атакува така наречената „унипартия“ – сливането на интереси между двете големи партии.
„Начинът, по който ще пробием системата, е с версия на стратегията на Епаминонд при Левктра – концентрирана сила в точно определена точка на бойното поле“, пише Мъск, сравнявайки политическата си стратегия с древногръцката военна тактика, с която Спарта е била победена.
До момента няма коментар от страна на Тръмп или Белия дом за изявлението на Мъск.
Разривът идва в деликатен момент за Републиканската партия. Изборите за Конгрес през 2026 г. наближават, а вътрешните конфликти може да подкопаят усилията ѝ да запази мнозинството си.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: