ДПС получи две от най-важните комисии на 48 Народно събрание, Костадинов ще отговаря за българите в чужбина Снимка: © Народно събрание

Как се разпределят председателските места по партии до този час:

- ГЕРБ: Комисии по енергетика; външна политика; отбрана; образование и наука; пряко участие на гражданите във властта

- ПП: Комисии по електронно управление; въпросите на ЕС; здравеопазване;

- ДПС: Комисии по финанси; по вътрешна сигурност; по околна среда

- Възраждане: Комисия по регионална политика; по политиките за българите в чужбина; по туризма

- БСП: Комисии по труда и социалната политика; по транспорта; по културата и медиите;

- ДБ: Комисия по икономическа политика;

- БГ Възход: Комисия по превенция на корупцията.

На ротационен принцип ГЕРБ първа оглавява Комисията за контрол на службите за сигурност. Никой не е предложил кандидат-председател за Комисията по правата на човека.

Остават неразпределени - Комисията по правни въпроси, Комисията по конституционните въпроси; Комисия по земеделието, храните и горите; Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта. Те ще бъдат обсъдени на 28 октомври.


13:25 ч. - По искане на ГЕРБ парламентът отказа да приеме отделната кандидатура на Иван Христанов като кандидат-председател на Комисията по земеделието

Комисията е част от органите на НС, които "Продължаваме промяната" трябва да оглави. Залата обаче отхвърли Христанов - бивш зам.-министър на земеделието, който активно се занимаваше с разследването срещу частната лаборатория за фитосанитарен контрол на "Капитан Андреево".

Йордан Цонев предложи на ПП да смени номинацията с друга, но Андрей Гюров поиска 15-минутна почивка, а в края ѝ беше решено, че нов председател ще бъде предложен в петък.

Ето кои са одобрените членове на комисията:

  • ГЕРБ: Георги Станков, Гюнай Хюсмен, Десислава Танева (Зам.-председател), Мария Белова, Ирена Димова, Румен Христов
  • ПП: Иван Христанов, Росен Костурков, Христо Даскалов, Александър Дунчев, Стоян Георгиев
  • ДПС: Ализан Яхова, Димитър Аврамов, Имрен Мехмедова (зам.-председател)
  • Възраждане: Маргарита Генчева, Даниел Петров
  • БСП: Деян Дечев, Иван Иванов
  • ДБ: Любен Иванов (зам.-председател) и Албена Симеонова
  • БГВ: Румен Йончев (зам.-председател)

13:20 ч. - Комисия по правата на човека, вероизповеданията и жалбите на гражданите - не е предложен председател от нито една група

  • ГЕРБ: Евгения Алексиева (зам.-председател), Гюнай Хюсмен, Красимир Събев, Пламен Тачев, Радомир Чолаков
  • ПП: Андрей Цеков, Милен Матеев, Андрей Гюров, Васил Стефанов (зам.-председател)
  • ДПС: Хайри Садъков (зам.-председател), Джейхан Ибрямов
  • Възраждане: Ангел Георгиев и Александър Арангелов (зам.-председател)
  • БСП: Георги Свиленски, Христо Проданов
  • ДБ: Кремена Кунева (зам.-председател).
  • БГВ: ще предложи член по-късно

13 ч. - ДПС и ПП се скараха за председателското място в Комисията по спорта

ПП настояват то да бъде дадено на бившия министър Радостин Василев (екс-ИТН, в момента депутат от "Промяната"), а ДПС - на Халил Летифов.

Нито един от двамата обаче не събра мнозинство, а съмненията на ПП и БСП са за упражнен външен натиск срещу Народното събрание - и то от президентсвото.

Засега в комисията ще има само членове и зам.-председатели:

  • ГЕРБ: Валентин Милушев, Красен Кралев (зам.-председател), Мартин Харизанов, Николай Алгафари, Стефан Апостолов
  • ПП: Радостин Василев, Ина Иванова, Цветелина Заркин, Венеция Ангова
  • ДПС: Осман Мурадов, Халил Летифов
  • Възраждане: Станислав Стоянов, Коста Стоянов
  • БСП: Ирена Анастасова, Иван Ченчев
  • ДБ: Илина Мутафчиева, зам.-председател

13:00 ч. - Комисия по туризъм с председател Цончо Ганев

  • ГЕРБ: Любен Дилов (зам.-председател), Валентин Милушев, Димитър Гечев, Димитър Николов, Красен Кралев
  • ПП: Снежана Апостолова (зам.-председател), Владимир Табутов, Георги Стамов
  • ДПС: Небие Кабак (зам.-председател) и Хатидже Георгиева
  • Възраждане: Цончо Ганев (председател), Константина Петрова
  • БСП: Вяра Емилова, Христо Проданов (зам.-председател)
  • ДБ: Димитър Найденов
  • БГВ: Надежда Самарджиева

12:45 ч. Комисия по политиките за българите извън страната с председател Костадин Костадинов (Възраждане)

  • ГЕРБ: Илтер Садъков (зам.-председател), Георги Георгиев, Деница Николова, Илияна Жекова, Лъчезар Иванов
  • ПП: Ина Иванова (зам.-председател), Искрен Арабаджиев, Калоян Икономов
  • ДПС: Танер Али (зам.-председател), Исхан Хаккъ
  • Възраждане: Климент Шопов, Костадин Костадинов (председател)
  • БСП: Мая Димитрова, Веска Ненчева
  • ДБ: Елисавета Белобрадова (зам.-председател)
  • БГВ: ще бъде предложен по-късно

12:35 ч. - Заседанието продължава

11:50 ч. - Парламентът излиза в почивка до 12:30

11:50 ч. Комисия по прякото участие на гражданите и взаимодействието с гражданското общество с председател Анна Александрова (ГЕРБ)

  • ГЕРБ: Анна Александрова (председател), Бранимир Балачев, Георги Станков, Костадин Стойков, Стефан Апостолов
  • ПП: Стою Стоев (зам.-председател), Калина Константинова, Йорданка Костадинова, Никола Минчев
  • ДПС: Надя Петрова, Хайри Садъков
  • Възраждане: Димо Дренчев, Искра Михайлова (зам.-председател)
  • БСП: Вяра Емилова (зам.-председател), Георги Гьоков
  • ДБ: Александър Симидчиев
  • БГВ: Гален Монев

11:40 - Комисия по превенция и противодействие на корупцията с председател Стефан Янев (БГ Възход)

  • ГЕРБ: Рая Назарян (зам.-председател), Десислава Атанасова, Маноил Манев, Николай Алгафари, Тома Биков, Христо Терзийски
  • ПП: Михал Камбарев (зам.-председател), Георги Георгиев, Петър Петров, Костадин Бачийски, Иван Христов
  • ДПС: Ихсан Хаккъ (зам.-председател), Рамадан Аталай
  • Възраждане: Иво Русчев и Десислава Георгиева
  • БСП: Смиляна Нитова (зам.-председател), Илиян Йончев
  • ДБ: Людмила Илиева, Николай Табаков
  • БГВ: Стефан Янев (председател)

11:30 ч. Комисия по култура и медии с председател Иван Ченчев (БСП)

  • ГЕРБ: Тома Биков (зам.-председател), Димитър Николов, Любен Дилов, Петър Николов, Славена Точева
  • ПП: Христо Петров (зам.-председател), Йордан Терзийски, Десислава Любенова, Мирослав Иванов
  • ДПС: Мукаддес Налбант, Ерджан Ебатин (зам.-председател)
  • Възраждане: Костадин Костадинов и Димитър Пашев
  • БСП: Корнелия Нинова, Иван Ченчев (председател)
  • ДБ: Стоян Михалев (зам.-председател)
  • БГВ: Николай Благоев

11:20 ч. Комисия по електронно управление и информационни технологии с председател Калина Константинова (ПП)

  • ГЕРБ: Георг Георгиев (зам.-председател), Димитър Иванов, Павел Христов, Росен Желязков, Стефан Мирев
  • ПП: Калина Константинова (председател), Иван Манев, Георги Стамов, Деница Симеонова
  • ДПС: Сезгин Мехмед (зам.-председател), Надя Петрова
  • Възраждане: Никола Димитров, Борис Аладжов (зам.-председател)
  • БСП: Иван Ганчев, Иван Петков
  • ДБ: Божидар Божанов (зам.-председател)
  • БГВ: Тихомир Георгиев

11:15 - Комисия по транспорт и съобщения с председател Георги Свиленски (БСП)

  • ГЕРБ: Андрей Рунчев (зам.-председател), Георги Георгиев, Драгомир Драганов, Костадин Стойков, Петя Аврамова, Стефан Мирев
  • ПП: Димитър Недялков (зам.-председател), Настимир Ананиев, Стоян Георгиев, Константин Бачийски, Веселин Недев
  • ДПС: Осман Мурадов, Сезгин Мехмед, Павлин Кръстев (зам.-председател)
  • Възраждане: Никола Димитров (зам.-председател), Ивайло Чорбов
  • БСП: Георги Свиленски (председател), Борислав Гуцанов
  • ДБ: Димитър Найденов, Божидар Божанов
  • БГВ: Тихомир Георгиев

11:05 ч. - Комисия по околната среда и водите с председател Станислав Анастасов (ДПС)

  • ГЕРБ: Младен Шишков (зам.-председател), Десислава Танева, Евгения Алексиева, Николай Нанков, Славена Точева, Стефан Шилев
  • ПП: Татяна Султанова (зам.-председател), Александър Дунчев, Цветелина Заркин, Иво Атанасов, Христо Даскалов
  • ДПС: Станислав Анастасов (председател), Джевдет Чакъров, Ерджан Ебатин
  • Възраждане: Даниел Петров, Десислава Георгиева
  • БСП: Манол Генов (зам.-председател), Явор Божанков
  • ДБ: Иван Белчев, Албена Симеонова
  • БГВ: Георги Самандов (зам.-председател)

11:00 ч. Комисия по здравеопазването с председател Антон Тонев (ПП)

  • ГЕРБ: Костадин Ангелов (зам.-председател), Иван Червенков, Лъчезар Иванов, Красимир Събев, Кирил Ананиев, Христина Георгиева
  • ПП: Антон Тонев (председател), Йорданка Костадинова, Васил Пандов, Петър Кулински, Татяна Султанова
  • ДПС: Марио Рангелов, Юсеин Вейселов, Джевдет Чакъров (зам.-председател)
  • Възраждане: Георги Георгиев, Маргарита Генчева (зам.-председател)
  • БСП: Богдан Боцев, Илиян Йончев
  • ДБ: Александър Симидчиев (зам.-председател), Кремена Кунева
  • БГВ: Николай Благоев

10:55 ч. - "Продължаваме промяната" са изненадани от реда, по който председателстващият Йордан Цонев подлага на гласуване комисиите.

Андрей Гюров настояваше те да се обсъждат по реда на внасянето им в деловодството на Народното събране, но Цонев отказа - това беше поставено на гласуване два пъти, но ГЕРБ, БСП и ДПС отказаха да приемат искането на ПП.

Под въпрос стоеше Комисията по земеделие, която е внесена още преди тази по образование и наука, но продължава да не се поставя на обсъждане. Комисията по спорта - също.

"Може би ще запазим за десерт това, което искате. Все пак най-хубавото се запазва за най-накрая", беше странният отговор на Йордан Цонев.

10:45 ч. Комисия по образование и наука с председател Красимир Вълчев (ГЕРБ)

  • ГЕРБ: Красимир Вълчев (председател), Деница Сачева, Костадин Ангелов, Петър Николов, Стефан Шилев, Христина Георгиева
  • ПП: Николай Денков (зам.-председател), Антон Тонев, Христо Симеонов, Росен Костурков и Веселин Недев
  • ДПС: Марио Рангелов, Мукаддес Налбант (зам.-председател) и Севим Али
  • Възраждане: Димитър Пашев, Ивайло Папов (зам.-председател)
  • БСП: Ирена Анастасова (зам.-председател), Веска Ненчева
  • ДБ: Елисавета Белобрадова, Иван Белчев
  • БГВ: Гален Монев

10:44 ч. - Комисия по труда и социалната политика с председател Георги Гьоков (БСП)

  • ГЕРБ: Деница Сачева (зам.-председател), Галя Желязкова, Димитър Гечев, Иван Червенков, Илияна Жекова, Ралица Ангелова
  • ПП: Искрен Арабаджиев (зам.-председател), Снежана Апостолова, Христо Петров, Радослав Василев и Иван Манев
  • ДПС: Адлен Шевкет, Севим Али (зам.-председател), Атидже Алиева
  • Възраждане: Георги Георгиев (зам.-председател), Ивайло Папов
  • БСП: Георги Гьоков (председател), Корнелия Нинова
  • ДБ: Илина Мутафчиева и Николай Табаков
  • БГВ: Даниела Дашева

10:30 ч. Комисия за контрол на службите за сигурност с първи ротационен председател Даниел Митов (ГЕРБ)

  • ГЕРБ: Даниел Митов (председател), Десислава Атанасова
  • ПП: Бойко Рашков (ротационен председател), Петър Петров
  • ДПС: Ахмед Ахмедов (ротационен председател), Елхан Кълков
  • Възраждане: Николай Дренчев (ротационен председател), Ивайло Чорбов
  • БСП: Атанас Зафиров (ротационен председател), Бойко Клечков
  • ДБ: Атанас Атанасов (ротационен председател), Ивайло Мирчев
  • БГВ: Стефан Янев

10:25 ч. - Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред с председател Хамид Хамид (ДПС)

Кой е Хамид Хамид от ДПС: От законотворец на Пеевски до адвокат на Доган

  • ГЕРБ: Маноил Манев (зам.-председател), Ивелин Иванов, Мартин Маринов, Младен Маринов, Пламен Тачев, Христо Терзийски
  • ПП: Рена Стефанова (зам.-председател), Бойко Рашков, Кирил Петков, Радостин Василев; ПП ще номинира и пети член, който обаче още не е изяснен.
  • ДПС: Хамид Хамид (председател), Мустафа Карадайъ, Ахмед Ахмедов
  • Възраждане: Цвета Рангелова (зам.-председател), Петър Петров
  • БСП: Иван Иванов (зам.-председател), Бойко Клечков
  • ДБ: Атанас Атанасов, Любен Иванов
  • БГВ: Григор Захариев

10:20 ч. - Комисия по отбрана с председател Христо Гаджев (ГЕРБ)

  • ГЕРБ: Христо Гаджев (председател), Димитър Иванов, Ивелин Иванов, Младен Маринов и Томислав Дончев
  • ПП: Георги Георгиев (зам.-председател), Радослав Рибарски, Христо Симеонов и Богомил Петков
  • ДПС: Елхан Кълков и Джейхан Ибрямов (зам.-председател)
  • Възраждане: Николай Дренчев (зам.-председател), Ивелин Първанов
  • БСП: Атанас Зафиров и Петър Кънев
  • ДБ: Атанас Славов
  • БГВ: Григор Захариев

10:18 ч. - Комисия по въпросите на ЕС с председател Деница Симеонова (ПП)

  • ГЕРБ: Томислав Дончев (зам.-предеседател), Галя Желязкова, Деница Николова, Десислава Трифонова, Драгомир Драганов
  • ПП: Деница Симеонова (председател), Асен Василев, Андрей Гюров, Николай Денков
  • ДПС: Ализан Яхова (зам.-председател) и Ертен Анисова
  • Възраждане: Стоян Таслаков (зам.-председател) и Станислав Стоянов
  • БСП: Драгомир Стойнев и Кристиан Вигенин
  • ДБ: Христо Иванов
  • БГВ: Александър Николов (зам.-председател)

10:15 ч. - Комисия по външна политика с председател Екатерина Захариева (ГЕРБ)

  • ГЕРБ: Георг Георгиев, Даниел Митов, Екатерина Захариева (председател), Павел Христов, Христо Гаджев
  • ПП: Венцислава Любенова (зам.-председател), Радослав Василев, Даниел Лорер и Ивайло Шотев
  • ДПС: Имрен Мехмедова, Анджей Джандев
  • Възраждане: Ангел Георгиев (зам.-председател), Ивелин Първанов
  • БСП: Деян Дечев и Кристиан Вигенин
  • ДБ: Стоян Михалев
  • БГВ: Виолета Комитова (зам.-председател)

10:10 ч.- Изборът на Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление с председател Коста Стоянов ("Възраждане")

  • ГЕРБ: Александър Ненков, Илтер Садъков, Младен Шишков, Николай Нанков, Петя Аврамова, Росица Кирова (зам.-председател)
  • ПП: Настимир Ананиев (зам.-председател), Андрей Цеков, Богомил Петков, Йордан Терзийски, Кирил Петков
  • ДПС: Ешреф Ешреф, Цветан Енчев, Танер Али, Халил Летифов
  • Възраждане: Коста Стоянов (председател), Николай Костадинов, Константина Петрова
  • БСП: Борислав Гуцанов (зам.-председател) и Манол Генов
  • ДБ: Йордан Иванов (зам.-председател), Надежда Йорданова
  • БГВ: Виолета Комитова

10:05 ч. - Изборът на Комисия по енергетика с председател Делян Добрев (ГЕРБ)

  • ГЕРБ: Александър Ненков, Делян Добрев, Мария Белова, Жечо Станков, Росица Кирова, Теменужка Петрова
  • ПП: Венко Сабрутев, Калоян Икономов, Владимир Табутов, Васил Стефанов и Радослав Рибарски (зам.-председател)
  • ДПС: Анджей Джандев, Рамадан Аталай (зам.-председател), Ешреф Ешреф и Станислав Анастасов
  • Възраждане: Искра Михайлова, Николай Костадинов и Стоян Таслаков
  • БСП: Драгомир Стойнев (зам.-председател), Иван Петков
  • ДБ: Ивайло Мирчев (зам.-председател), Владислав Панев
  • БГВ: Георги Самандов

10:00 ч. - Съставът на Комисията по икономическа политика и иновации - с председател Мартин Димитров (ДБ)

  • ГЕРБ: Александър Иванов (зам.-председател), Андрей Рунчев, Десислава Трифонова, Мартин Харизанов, Румен Христов
  • ПП: Даниел Лорер (зам.-председател), Искрен Митев, Михал Камбарев, Димитър Недялков, Иво Атанасов
  • ДПС: Байрам Байрам, Павлин Кръстев, Небие Кабак
  • Възраждане: Климент Шопов (зам.-председател), Борис Аладжов
  • БСП: Петър Кънев (зам.-председател), Румен Гечев
  • ДБ: Мартин Димитров (председател), Йордан Иванов
  • БГВ: Лилия Недева

В 9 ч. депутатите се събраха, за да направят нов опит да окомплектоват постоянните комисии в 48 Народно събрание.

Гласувнията по тази точка започнаха още в сряда, но само една от тях беше попълнена - Комисията по бюджет и финанси. Неин председател ще е бившият министър на финансите от кабинета "Орешарски" Петър Чобанов, а заместници ще са Кирил Ананиев (ГЕРБ), Венко Сабрутев (ПП), Румен Гечев (БСП), Владислав Панев (ДБ).

Без наличието на работещи комисии няма как да започне истинската законодателна работа на парламента.

Прекъсването на заседанието в сряда беше поискано от "Български възход", чийто представител Румен Йончев обяви, че няма постигнато разбирателство между политическите сили за това кой колко зам.-председателски места ще получи.

Лидерите на седемте парламентарни групи трябваше да обсъдят спорния въпрос на председателски съвет.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

всичко от деня

БСП "събори" областния управител на Хасково. Той твърди, че мишената е президентът

Минко Ангелов подава оставка, но очаквал атака: заради сигнал за незаконно строителство но "Капитан Андреево"

18:42 - 29.11.2022

ЕК започна две наказателни процедури срещу България заради пътната безопасност

Брюксел изпраща уведомително писмо до София за случаите

17:58 - 29.11.2022

Футболът в криптовселената: Търговията с фен токени расте покрай Катар 2022. А после?

Криптомонетите на любимия отбор за едни са забавление, а за други - инвестиционна възможност

17:10 - 29.11.2022

"72 сезона" или първите 18 години от живота: Metallica обяви нов албум и турне

Групата изкара и първия сингъл от албума

16:43 - 29.11.2022

С гласовете на ГЕРБ, ДПС, БСП и "Български възход" депутатите удължиха закона за бюджета

Решението означава, че държавата няма да има редовен бюджет за 2023 г.,

16:01 - 29.11.2022

Донев за кодовете: Това не е флашка, която се разнася назад-напред, а сложна система

"Няма как човек от партия да държи кодовете и да манипулира вота", каза още той

15:40 - 29.11.2022

Столтенберг: Путин се проваля и е готов на бруталност, невиждана от Втората световна война

Русия опитва да използва зимата като оръжие в Украйна, казва генералният секретар на НАТО

13:27 - 29.11.2022

Мексикански боксьор заплаши Меси: Да се моли на Господ да не го намеря

Задочният спор е заради "подритната фланелка" сред победата на Аржентина над Мексико на Световното в Катар

13:01 - 29.11.2022