Англия забранява пътуванията в чужбина без уважителна причина като работа, образование или медицински нужди, и ще налага глоба от 5000 паунда на всеки нарушител.
Мярката ще влезе в сила следващата седмица като част от новия закон за ограниченията срещу разпространението на Covid-19. Депутатите трябва да гласуват текстовете в четвъртък, а мнозинството на Консервативната партия гарантира приемането им.
Новото ограничение на практика означава, че не се допускат ваканции в чужбина. Към момента те също са забранени със заповед, която изтича следващия понеделник. От другата седмица обаче ще влязат в нов закон и най-ранната дата, на която англичаните ще могат да пътуват извън страната за почивка, ще е през юли, пише The Times.
Всеки, който смята да напуска Великобритания преди този месец, трябва да попълни специална декларация, в която да определи причината за пътуването. Като „уважителни“ се считат още пътуванията заради доброволчество, за посещение на сватби и погребения, съобщава BBC.
Мярката няма да важи за пътувания до Ирландия, остров Ман и Нормандските острови. Шотландия, Уелс и Северна Ирландия ще решат сами дали да приложат ограниченията, които Англия ще постави.
Великобритания се намира в локдаун заради високата заболеваемост от Covid-19. През 5 седмици мерките ще отслабват постепенно и плановете на премиера Борис Джонсън са в средата на юни вече да няма никакви ограничения на социалните контакти. Всичко зависи и от ваксинационната програма.
28 милиона граждани на страната са получили поне по една доза от препарат срещу Covid-19, а напълно имунизирани са 3,4% от населението, сочат данните от Our World in Data. По-ниският им брой се дължи на ваксинацията с AstraZeneca - ваксината се поставя на две дози с интервал между 10-12 седмици.
Ако ЕС наложи забрана на износа на препарати, то кампанията на Обединеното кралство ще се забави с два месеца, показа едно от последните проучвания, цитирано от The Guardian.
Великобритания към ЕС: "Ако спрете износа на ваксини, ще забавите кампанията ни с 2 месеца"
Борис Джонсън предупреди, че Великобритания не трябва „да си прави илюзии“, че няма да усети ефектите на високото разпространение на заразата в континенталната част на Европа. Един от министрите му – Джеймс Бетъл, дори каза, че Англия „трябва да постави всички европейски съседи в червения списък“, тоест изобщо да не ги допуска на своя територия. Здравният министър Мат Ханкок заяви, че не се обсъждат подобни планове.
В момента има няколко държави в „червения списък“, чиито граждани не се допускат до територията на Великобритания. България не е сред тях – повечето са африкански или южноамерикански страни. От тях към Кралството могат да летят само граждани на Великобритания, но трябва да си платят за хотел, в който да се поставят под карантина.
„Ние трябва да разчитаме на почивки в Обединеното кралство, а не в чужбина“, каза проф. Нийл Фъргюсън от „Импириъл Колидж“, който е съветник на правителството по въпросите за коронавируса. „Всеки трябва да се подлага на задължително тестване, пристигайки в страната“.
Според Мат Ханкок – новата мярка, както и санкцията за нарушение, се налагат, за да се спре „вносът“ на нови варианти на Covid-19 като южноафриканския, бразилския и нигерийския. „Те биха поставили пред опасност ваксинационната ни програма“.
В САЩ оспорват обнадеждаващите резултати от AstraZeneca: "Данните са стари"
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: