"Ново ниво на абсурдност": Русия пое ръководството на Съвета за сигурност на ООН Снимка: © Getty Images

В Украйна Москва води агресивна война. В Хага президентът Владимир Путин е изправен пред заповед за арест за военни престъпления. Но в ООН Русия е на път да поеме ръководството на един от основните органи - Съвета за сигурност.

Страната пое председателството на 15-членния съвет, което се сменя на ротационен принцип всеки месец. Последния път, в който тя го оглавяваше беше през февруари 2022 г. - точно когато Путин започна войната в Украйна.

Сега на практика, органът на ООН се ръководи от страна, срещу чийто президент има издадена международна заповед за арест за предполагаеми военни престъпления. Съдът в Хага, който не е институция на ООН, издаде заповедта миналия месец.

Това обаче не попречи на Москва отново да председателства Съвета за сигурност, въпреки възраженията на Украйна. Органът има предимно процедурна роля, като постоянни членове в него са още Съединените щати, Великобритания, Франция и Китай.

Украинският външен министър Дмитрий Кулеба нарече руското председателство "най-лошата първоаприлска шега" и "ярко напомняне, че нещо не е наред с начина, по който функционира международната сигурност".

Съветникът на президента на Украйна Михайло Подоляк заяви, че този ход е "поредното посегателство срещу международното право", а украинският постоянен представител в ООН Сергий Кислица каза, че "от 1 април органът се издига до ново ниво на абсурдност".

Съветът за сигурност на ООН отговаря за поддържането на мира. В него са представени пет постоянни държави, които отразяват следвоенната структура, която е имала влияние при формирането на Съвета. Членовете на тази група работят заедно с 10 държави, които не са постоянни членове.

Присъствието на Русия като постоянен член означава, че тя може да налага вето на резолюции. За да бъде гласувана резолюция в Съвета за сигурност, са необходими девет гласа "за", като нито един от петте постоянни члена не може да гласува "против". През февруари 2022 г. Москва наложи вето на резолюция, която имаше за цел да заклейми инвазията ѝ в Украйна.

Миналата година украинският президент Володимир Зеленски призова Съвета за сигурност да се реформира или "да се разпусне напълно", обвинявайки го, че не е предприел достатъчно действия, за да предотврати войната. Той също така поиска Русия да бъде лишена от статута си на член в органа, но това така и не се случи.

Очаква се САЩ, Великобритания, Франция и техните поддръжници в Съвета да покажат неодобрението си, като намалят нивото си на участие в организираните от Москва събития през месеца, но няма информация някоя от държавите да планира бойкот или друг вид протест.

Вашингтон призова руската страна "да се държи професионално", когато поеме ролята си на председател.

"За съжаление, Русия е постоянен член на Съвета за сигурност и не съществува никакъв възможен международен правен път за промяна на тази реалност", заяви на брифинг тази седмица прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

Харвард каза "не" на Тръмп, но свободата ще струва скъпо на университета

"Нито едно правителство не бива да диктува на един частен университет какво може да преподава"

19:32 - 16.04.2025
Важно днес

Асен Василев: Ако някой е писал доноси за Пеевски, е било при управлението на ГЕРБ

"Не мисля, че някой от България може да задвижи ръката на президента на Щатите"

18:37 - 16.04.2025
Важно днес

Как Борисов спря сделката за реакторите с Украйна, за да чака "Тръмп, Мъск и Бил Гейтс"

Украйна още няма официална информация за решението

17:19 - 16.04.2025
Важно днес

След тест на полиграф, Васил Терзиев назначи главния архитект на София

ПП се разграничи от решението на Васил Терзиев

16:54 - 16.04.2025
Живот

Започва 12-ият сезон на #steniskanabala – кампанията в подкрепа на студенти без родители

Общата сума, събрана през годините, вече надхвърля 710 000 лв.

15:36 - 16.04.2025
Важно днес

Даниел Митов обвини "Боец", че пречи на разследване за контрабандата в Пловдив с осветляването ѝ

Министърът изнесе рецитал по случая, но без възможност депутати да му задават въпроси

14:59 - 16.04.2025
Важно днес

Тече процедура по изваждане на Пеевски и Горанов от санкциите за корупция по закона "Магнитски"

Бойко Борисов обяви, че Пеевски не е корумпиран, но не се налага да влиза в коалиция с него

14:01 - 16.04.2025
Важно днес

Николай Ненчев осъди прокуратурата за 50 000 лева

Тя го съдеше, че е увредил интереса на Русия и загуби на всички инстанции

13:45 - 16.04.2025