Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:
Административният съд в Пловдив потвърди окончателно глоба от 51,13 евро (100 лева) за зъболекарката д-р Десислава Георджева след смъртта на 6-годишния Ангел Райчев от Белащица, съобщава БНТ.
Детето почина на 4 април 2025 г. след продължила с часове стоматологична интервенция под обща анестезия в частната клиника „Медикус Алфа“ в Пловдив.
Санкцията срещу д-р Георджева е за административно нарушение, свързано с липсата на задължителна консултация с педиатър преди лечението.
След случая Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ наложи две глоби на д-р Георджева, съответно от 153,39 евро (300 лева) и 51,13 евро. По-високата санкция беше отменена от съда, а по-ниската остава в сила.
Според съда е доказано нарушение на медицинските стандарти заради липсата на консултация с педиатър. От делото става ясно още, че санкцията е окончателна и защото д-р Георджева е пропуснала срока да я обжалва.
Административната глоба е отделна от наказателното разследване за смъртта на детето. По него през юни 2025 г. прокуратурата повдигна обвинение на анестезиолога д-р Пламен Мандев. По-късно той беше освободен срещу гаранция от 3000 лв.
Случаят предизвика протести и силна обществена реакция.
Починалото в зъболекарски кабинет дете е било 4 часа под упойка, без родителите да знаят
Прокуратурата и РЗИ разследват лекарска грешка, след като дете почина при дентална процедура
