Серия от лекарски грешки може да е довела до смъртта на 6-годишното дете, което почина в началото на април след стоматологична манипулация в Пловдив. Това подозират родителите му пред Nova, след като като посочват, че синът им Ангел е бил поставен под пълна упойка за цели 4 часа, въпреки че не са били предупредени за продължителността ѝ. Нямало е ѝ предварителна среща с анестезиолог, казват те.
Майката Магдалена Райчева разказва, че няколко зъболекари са отказвали да лекуват детето ѝ заради сериозно влошеното състояние на зъбите му. Според нея Ангел от 3-годишна възраст имал проблеми с трета сливица. Тя му пречела да диша нормално и това довело и до проблемите със зъбите.
През декември зъболекар препоръчал на семейството зъболечението на Ангел да се случи под пълна упойка. Така родителите стигнали до частната клиника в Пловдив "Медикус Алфа" и избрали за лекуващ зъболекар д-р Десислава Георджева. На 10 януари на детето била направена зъбна снимка, а родителите попълнили информирано съгласие за пълна упойка.
"В него пишеше, че ще имаме среща с анестезиолог в деня на операцията," казва майката. Лечението е планирано за началото на април.
Консултацията с анестезиолога д-р Пламен Мандев обаче се състояла само от няколко въпроса, които били зададени напът към операционната.
"Нямаше изследвания преди интервенцията, само COVID тест. Дадоха на детето ми течност, която да изпие, за да се успокои и да го приспят", допълва Магдалена Райчева.
Според майката зъболекарката е казвала, че анестезиологът няма да разреши детето да бъде упоено повече от 2 часа. Вместо това манипулацията под пълна упойка продължила около четири часа. Родителите казват, че не са били предупредени за това.
Според експерти препоръчителната продължителност на подобни упойки при деца е до 2 часа, но лекарят може да прецени и друго според необходимостта и състоянието на пациента. Ключово е детето да е напълно здраво преди прилагането на анестезията - хрема, кашлица, дори лека настинка биха били проблем. Родителите уточняват, че синът им не е имал алергии.
Бащата на Ангел твърди, че никой не е направил кардиограма на детето, нито го е преслушал със слушалка или измерил пулса и кръвното му преди манипулацията.
След близо четири часа Ангел е бил изнесен на ръце. Дланите и устните му започнали да посиняват, но от персонала на клиниката уверили родителите, че всичко е нормално. Анестезиологът се появил 15 минути след като детето било изведено от операционната, но скоро след това напуснал лечебното заведение.
Според разказа на родителите анестезиологът не е отговарял на телефонните им обаждания и се върнал след час и половина, а стоматологът дори изобщо не се явил да види как е пациентът.
Бабата на Ангел, която е лекар, пристигнала в клиниката и установила, че детето има цианоза по ръцете и устата. Момчето дишало трудно и се наложила екипът да извика линейка, като в това време е вкаран втори път в операционната и отново интубиран. Според родителите, линейката се забавила повече от час и половина.
Нова тв не е успяла да се свърже с анестезиолога и зъболекарката за коментар. Такъв официално няма и от самата частна клиника. Оттам излязоха с позиция в дните сред смъртта на Ангел, която гласеше, че денталното лечение под анастезия е преминало "без усложнения в операционна зала", "спазени са правила на добра лекарска практика". 40-50 минути след като детето е изведено от анестезия и вече е било в болнична стая, "контактно, в съзнание и с нормално дишане", са се появили усложненията и са последвали реанимационни действия. В позицията се казва още, че "до приключване на обследванията от компетентните органи нямаме право да даваме повече информация".
Ангел бил транспортиран до университетската болница "Свети Георги" в Пловдив, но в съобщението за смъртта пише, че е починал още в частната клиника. В епикризата се посочва, че смъртта е настъпила след "остър белодробен оток, остра лявокамерна сърдечна недостатъчност, състояния след обща анестезия и реанимация."
По случая още текат проверки на прокуратурата и на изпълнителна агенция "Медицински надзор". От Окръжната прокуратура в Пловдив съобщават, че експертизите, които трябва да установят причините за смъртта на детето, все още не са готови. Образувано е и досъдебно производство за лекарска грешка.
Прокуратурата и РЗИ разследват лекарска грешка, след като дете почина при дентална процедура
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: