Летният сезон започна, а с него и пътуванията в чужбина. Редица европейски държави обаче затягат Covid-ограниченията заради новия вариант „Делта“ и изискват единния здравен сертификат не само за пътуване, но и за посещение на барове, ресторанти, музеи и галерии.
Гърция
Такъв е случаят в южната ни съседка, където от 16 юли властите разпоредиха всички заведения на закрито да приемат само клиенти, ваксинирани срещу Covid-19. Мярката важи още за театрите, киносалоните и други закрити обществени пространства.
Гърция не попада в „червената зона“ на България. Българските граждани могат да влизат в южната съседка с ваксинационен сертификат, отрицателен тест (PCR или антигенен) или със сертификат, че са преболедували коронавируса. При връщането – всички без единен Covid-сертификат подлежат на 10-дневна карантина, от която могат да се освободят с отрицателен PCR или антигенен тест, направен в рамките на 24 часа след влизането у нас.
Туризмът носи една пета от приходите на гръцката икономика и страната опитва да се възстанови от пандемията със силен летен сезон. Доскоро на един от най-известните острови – Миконос, важаха по-строги мерки като забрана на музиката в кафенета, ресторанти, клубове и плажни барове през деня, както и ограничение на движението между 1 ч. и 6 ч. От 26 юли (понеделник) обаче здравните власти решиха да премахнат тези ограничения.
Австрия
От 22 юли Австрия въведе нови мерки за посещение на ресторанти, кафенета и нощни клубове (на закрито или на терасите им). Там се допускат само ваксинирани клиенти или такива, които представят отрицателен PCR тест. Съвсем скоро се очаква аптеките във Виена, а след това и в цялата страна, да пуснат безплатни PCR проби.
В Austria Center във Виена се предлагат безплатни бързи антигенни тестове, които дават резултати в рамките на 15 минути. Всеки може да се тества и чрез drive-through, без да слиза от автомобила си. На много места в столицата има още безплатни пунктове за тестване.
Остава задължението за представяне на документ за ваксинация, прекаран Covid-19 или направен PCR тест за всички посетители на заведения за хранене, барове, хотели, фризьорски салони и други услуги.
Изискването се отнася и за всички мероприятия с участието на повече от 100 души – като културни и спортни събития, пътувания с автобуси между градовете, пътувания с лодки или корабчета.
Италия
Италия е една от най-популярните дестинации не само сред европейците, но за всички по света. За летния сезон местните власти също се презастраховаха и решиха от 6 август да изискват Covid-сертификат за достъп до редица обществени услуги.
Документ за ваксинация, преболедуване или отрицателен PCR ще се изисква за вход в ресторанти на закрито, стадиони, музеи, театри, кина, изложби, басейни, фитнеси. Нощните клубове остават затворени.
Между отделните райони все още може да се пътува свободно, като през септември властите ще преразгледат дали здравният сертификат да бъде задължителен и в този случай – ако става въпрос за пътуване с влак, самолет или автобус.
Италия и Австрия не попадат в „червената зона“ за България, което означава, че връщането на българските граждани и членовете на техните семейства става с единния Covid-сертификат, без нужда от PCR тест.
Испания
В „червената зона“ заради висока заболеваемост обаче е Испания. Завръщащите се българи от иберийската страна подлежат на 10-дневна карантина, дори ако са ваксинирани. Тя може да бъде отменена с представяне на отрицателен PCR тест, направен или предварително, или до 24 часа след пристигането.
Различните райони в Испания налагат свои ограничения. В Каталуния, където се намира популярната дестинация Барселона, има вечерен час от полунощ, който ще важи до 30 юли, но най-вероятно ще бъде удължен и след това. Събиранията на открито са ограничени до максимум 10 души, а маските са задължителни навсякъде.
В столицата Мадрид и във Валенсия ограниченията не са толкова строги. Галисия е първият район, който изисква Covid-сертификат или отрицателен тест за достъп до закритите части на ресторанти, барове и кафенета. Същото важи за всички нощни заведения.
На Балеарските острови са забранени събиранията от 1 до 6 ч. Мярката се прилага в Майорка, Ибиса и Менорка, а във Форментера е от 2 до 6 ч.
Португалия
Вариантът „Делта“ се разпространява бързо и в Португалия, която не е в „червената зона“ за България. Ресторантите и кафенетата във „високорисковите региони“ там изискват отрицателен PCR тест или ваксина, като ограничението е максимум 6 души на маса на закрито и 10 на терасите.
Рисковите общини са Брага, Елвас, Фигейра да Фоз, Лейрия, Порто де Мос, Алмада, Порто и др. (вижте ги тук).
В тях културните събития приключват в 22:30 ч., след 21 ч. не работят магазини и супермаркети, а от 23 ч. до 6 ч. има вечерен час.
Франция
Франция също вече въведе задължително представяне на единния Covid-сертификат за влизане на места за „отдих и култура“, на които се събират повече от 50 души.
В началото на август „здравният пропуск“ ще се прилага при влизане в ресторанти, кафенета, спортни зали, търговски центрове, във влакове, пътуващи на дълги разстояния, самолети, в болници и домове за грижа. В градския транспорт сертификатът не важи. От 30 август „здравният пропуск“ ще важи и за деца между 12 и 17 г.
Планът на Еманюел Макрон: Ако искаш социален живот, трябва да се ваксинираш
Франция не попада в „червената зона“ за България.
Малта
Друга популярна дестинация сред европейците – Малта – приема на територията си само ваксинирани туристи. Единственото изключение е за децата от 5 до 12 години.
Островът в Средиземно море попадна в „червената зона“ за България, което означава, че 10-дневната карантина важи дори за имунизираните, освен ако не представят отрицателен резултат от PCR тест.
В най-опасната зона за разпространение на Covid-19 България постави още Великобритания, Кипър, Северна Ирландия, Фиджи, Кувейт, Грузия, Андора и Нидерландия. Граждани от тези страни не се допускат на територията на страната ни, като единственото изключение е за нидерландците, които могат да представят отрицателен PCR тест.
Нидерландия се завърна към нормалния живот и нощните клубове, баровете и ресторантите остават отворени за всички, но при спазване на социална дистанция от 1,5 м.
От края на септември Великобритания ще изисква завършен курс на имунизация при посещение на места с голямо струпване на хора като нощните клубове. Отрицателният тест тогава няма да важи.
В Кипър от миналата седмица се изисква Covid-сертификат дори за пазаруване в супермаркет - клиентите трябва да са ваксинирани или да имат отрицателен тест.
Дo 31 юли ĸopoнaвиpycният "Бeзoпaceн пpoпycĸ“ (ЅаfеРаѕѕ) e зaдължитeлeн зa вcичĸи мecтa нa oтĸpитo и зaĸpитo, ĸъдeтo cъглacнo здpaвнитe пpoтoĸoли мoгaт дa ce cъбepaт пoвeчe oт 20 дyши. Cepтифиĸaтът yдocтoвepявa вaĸcиниpaнe, пpeбoлeдyвaнe или 72-чacoв тecт.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: