Стотици милиони са събрани в т.нар. Фондът за безопасност на движението, а само 304 838 лв. от тях са вложени в кампании за превенция на катастрофи през последните 9 г.
Това показва справка от МВР до адвокат Юлиан Дацев, която "Сега" разпространи в сряда.
В периода от 2016 до 2024 г. е имало цели четири години, в които не е похарчен нито лев за превенция на ПТП.
Според "Сега" - нула лева е и разходът за кампании, свързани с обучение за опазване на живота и здравето на децата като участници в движението по пътищата - една от основните функции, заради които Фондът изобщо е създаден.
Къде отиват парите?
Оказва се, че МВР ги използва, за да запълва липсите в бюджета за материални активи - от автомобили и мотори до всевъзможни консумативи като тонер за принери.
Според данните в "Сега" - между 2016-2024 г. са похарчени:
- 4,48 млн. лв. за наркотестове на пътя
- 910 000 лв. за обучения, насочени към повишаване на административния капацитет на структурите на МВР по дейности, свързани с безопасността на пътя;
- други 300 000 лв. за тридневни обучения на полицаи и експерт-криминалисти на тема "огледи при тежки ПТП";
- 100 000 лв. за система за видеонаблюдение на сградата на МВР;
- стотици хиляди лв. за тонер за принтери;
- 80 000 лв. за семинари за журналисти;
- 70 000 лв. за консумативи на Гранична полиция;
- неуточнена сума за ремонт на покрива на Пътна полиция Добрич и монтиране на нови ролетни врати тип "щори" в сградата.
Документ, предоставен официално от Калин Стоянов като вътрешен министър по искане на депутата от ППДБ Божидар Божанов, показва, че между 2011-2023 г. с парите от фонда са купувани стоп палки за полицаи, принтери, фотоапарати, копирна хартия, и "превантивни материали" (само те са били оценени на 1 млн. лв. според обществена поръчка).
200 000 лева са дадени за национален конкурс за рисунка, есе или стихотворение по темата безопасност на пътя, пише "Клуб З", като цитира данни от предоставената разбивка на разходите от МВР.
Големият дял от парите на фонда е предназначен за обновяване на автопарка на Пътна полиция:
- 440 мотоциклета – 14.2 млн. лв.
- 405 джипа 4х4 – 65.4 млн. лв.
- 20 бързи коли – 5.3 млн. лв.
- 29 микробуса - 6.6 млн. лв.
- Няколко "специализирани" автомобила с оборудване за намеса при ПТП – 1.7 млн. лв. и др.
Фондът за безопасност по пътищата се пълни основно от постъпленията от наложени глоби на шофьори, като има възможност да се ползва и държавна субсидия.
Непохарчени пари не се връщат в централния бюджет в края на годината, а се прехвърлят автоматично за следващата. Така натрупванията са в размер на над 470 млн. лв. към края на 2023.
Въпросът какво се случва с парите от него стана особено актуален, след като се оказа, че 420 000 лв. са заделени за скандална обществена поръчка за икони, плажни топки, балони и други рекламни материали.
Както "Сега" обръща внимание - тези пари са повече от цялата сума, платена за 9-годишния период по направление "кампании за превенция".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: