Парламентът се оплете в помощта, която разрешава за Украйна - само и само да не е "военна" Снимка: © Народно събрание

Парламентът може да разреши "техническа помощ за защитни цели", но не и "военна" помощ за Украйна - тази обтекаема формулировка беше възприета след заседанието на Комисията по външна политика в сряда вечер, която след 20 дни бездействие реши да отхвърли двете предложения на ГЕРБ и "Демократична България" за изпращане на оръжия и боеприпаси на украинската армия.

Казусът ще бъде обсъден и окончателно гласуван в пленарна зала - дотогава обаче никой не може да разбере какъв е точният мандат, който мнозинството дава на Министерски съвет. Въпросът се оказа неясен дори за депутатите от "Продължаваме промяната".

Атанас Михнев от ПП обяви, че в пленарна зала може да се правят още "предложения и уточнения" към проекта.

По думите му "техническата помощ за защитни цели" поставя подкрепата "в по-широк контекст", без да отговаря дали в този обхват може да попаднат ПВО-системи или танкове.

"Защитна цел може да изпълняват бронежилетки и каски. Не казваме, че е само това. Нека да видим какъв ще е финалният текст", каза той пред Нова ТВ. Така или наче, това предложение не се отличава от досегашните заявки на правителството и президента и не е ясно защо би имало нужда от пост-фактум парламентарно решение.

Михнев обяви, че не бива "да се усеща, че ние не сме пълноценен партньор в ЕС и НАТО", но "не всичко можем да дадем", въпреки че украинският народ "иска всичко - от каската до самолета".

"В момента се прави анализ на това, което е възможно да се даде. Нека си кажем, че освен това какво искаме да дадем, има и момент на възможното - това, с което разполагаме. Този анализ трябва да дойде от Министерски съвет. В момента няма яснота, но е важно хем да помогнем, хем да запазим нашата национална сигурност", каза още той.

Групата на "Продължаваме промяната" още не е решила дали да подкрепи евентуално предложение на ДБ да се добави и думата "военна" към техническата помощ, която досега е одобрена и допусна, че е "математически възможно" ПП, ДБ и ГЕРБ да гласуват заедно по този въпрос, без да се ангажира дали е реалистичен сценарий.

Даниел Митов от ГЕРБ отхвърли хипотезата на Михнев, че "техническата" помощ може да включва изпращане на патрони за Украйна или по-сериозна военна подкрепа.

Според него военният министър Драгомир Заков също вероятно не знае какво би включвала формулировката, приета от Комисията.

"Ние не знаем дори какво означава техническа помощ за защитни цели - и управляващите не успяха да ни обяснят. Комисията приема нищо незначещи решения - правителството и сега оказва хуманитарна помощ, защо ние трябва да гласуваме за нещо, което вече се прави", каза Митов и обяви, че "полезният ход на правителството е да подаде оставка".


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

“Барса” се забавлява в Шампионска лига. ПСЖ с обрат във Франция

Реваншите изглеждат протоколни

00:04 - 10.04.2025
Спорт

Треньорът на “Черно море” атакува журналистка - не ѝ било работа да коментира играта

Според Илиан Илиев е "срамно" журналист да изказва мнението си

22:49 - 09.04.2025
Спорт

Магомед Рамазанов донесе и европейско злато на България

Първи медал за България от Европейското в Братислава

21:56 - 09.04.2025
Важно днес

Тръмп спря тарифите за ЕС и обяви 125% мита за Китай

В сряда вечер той обяви в социалната си мрежа Truth Social, че вдига митата за Китай до 124 % с незабавен ефект

20:47 - 09.04.2025
Политика

Снимка на деня: Палецът, с който ГЕРБ вкара БСП в правата линия

14 депутати от левицата аха да привикат Даниел Митов да отговаря за контрабандата в Пловдив

19:07 - 09.04.2025
Важно днес

Оставки в АПИ, но шефът на пътната агенция остава непоклатим

Отговорността за лошото състояние на пътя спря до "директор дирекция"

17:38 - 09.04.2025
Политика

Кметовете в тестето на "Новото начало", или как се печели местна власт без избори

Делян ПеевскиВ вече има и кмет на областен център

17:31 - 09.04.2025
Политика

Соя, мотоциклети и портокалов сок - менюто, с което ЕС смята да обложи САЩ

14 страни членки можеха да блокират решението, но Будапеща остана сама

16:57 - 09.04.2025