Първият в света всеобхватен крипто закон получи финално „да“ в ЕС Снимка: © Getty Images

Страните членки на Европейския съюз одобриха финално Закона за пазарите на криптовалути, известен като MiCA и представляващ първият в света цялостен набор от правила за регулиране на този тип активи. Регламентът премина последното си законодателно препятствие с единодушното одобрение на европейските финансови министри, а с хода си Блокът тласка и държави като Великобритания и САЩ да наваксат изоставането си.

Членовете на Съвета по икономически и финансови въпроси (EcoFin) на ЕС приеха MiCA без възражения на заседание във вторник. На срещата днес бяха окончателно одобрение правилата, които вече бяха съгласувани от Европейския парламент през април.

Регулирането на криптовалутите стана особено належащо след срива на криптоборсата FTX. „Неотдавнашните събития потвърдиха спешната необходимост от налагане на правила, които ще защитят по-добре европейците, инвестирали в тези активи, и ще предотвратят злоупотребата с криптоиндустрията за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма“, заяви Елизабет Свантесон, министър на финансите на Швеция, която председателства заседанието.

MiCA, който създава единен подход към криптовалутите в целия европейски блок, бе приет от ЕП миналия месец в Страсбург, а с днешното „да“ от страна на финансовите министри регламентът е напът да се превърне в закон това лято, когато ще бъде вписан в официалния вестник на ЕС. След това има период, в който местните регулатори ще трябва да транспонират разпоредбите.

Очаква се законодателството да заработи от 2024 г. Някои правила относно стабилните монети ще бъдат въведени в рамките на една година, но за други ще са нужни около 18 месеца.

Какво предвижда MiCa:

  • Новите правила изискват фирмите, които искат да емитират, търгуват и съхраняват криптоактиви, токенизирани активи и стабилни монети в блока от 27 държави, да получат специален лиценз за това.
  • Министрите предприеха и стъпки за борба с укриването на данъци и използването на трансфери на криптоактиви за изпиране на пари, като направиха трансакциите по-лесни за проследяване.
  • Те постигнаха съгласие по изискването от януари 2026 г. доставчиците на услуги да получават имената на подателите и получателите в криптоактиви, независимо от превежданата сума.
  • Постигнато бе и съгласие за изменение на правилата за това как държавите членки си сътрудничат в областта на данъчното облагане, така че да обхванат трансакциите с криптоактиви, както и за обмен на информация относно предварителните данъчни становища за най-богатите лица.

Индустрията твърди, че иска сигурност в регулирането, като оказва натиск върху страните да копират правилата на ЕС, а върху регулаторните органи – да изработят глобални норми за трансгранична дейност.

Великобритания очерта поетапен подход, с акцент първо върху стабилните монети и идея след това да го разшири в посока криптоактиви, но няма твърд график. САЩ са се концентрирали върху използването на съществуващите правила за ценни книжа, докато решат дали да въведат нови индивидуални норми, както и кой ще ги прилага.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

Ноемврийска наслада ... или с други думи – „Божоле“

Родината му е Източна Франция. Там, където полята са осеяни с хиляди хектари лозя, а гроздето зрее под бургундските лъчи

18:31 - 21.11.2024
Важно днес

Ураганен вятър с пориви над 100 км/ч се очаква в някои части на страната в петък

Минималните температури ще бъдат от минус 4° и 1°,  до 2°-7° по крайбрежието

15:46 - 21.11.2024
Бизнес

Foot Locker отваря врати в България

Fourlis Group обяви откриването на три магазина – в София, Варна и Бургас

14:36 - 21.11.2024
Важно днес

Съдът в Хага издаде заповеди за арест на Нетаняху и на бившия израелския министър на отбраната

Издадена е още и една заповед за арест - тази на лидера на "Хамас"

14:13 - 21.11.2024
Важно днес

ИТН даде крачка назад за санитарния кордон около Пеевски

Тошко Йорданов иска ДПС-Ново начало да има зам.-председател на парламента, но без шефове на комисии

13:41 - 21.11.2024