Pfizer хвърля ръкавицата на Ozempic с диабетично хапче Снимка: © Getty

Фармацевтичната компания Pfizer е разработила перорално лекарство, което според проучванията води до подобна загуба на тегло като хитовата инжекция Ozempic на конкурента Novo Nordisk. Удобството на хапчето може да пренареди този горещ пазар, на който базираният в Ню Йорк производител навлиза.

Резултатите от фаза 2 на клиничните изпитания са представени на медицинска конференция в края на миналата година, но мрежата JAMA едва сега публикува рецензирано проучване. Тестовете са обхванали 411 възрастни с диабет тип 2, които са приемали хапчето на компанията - Danuglipron - два пъти дневно или плацебо.

Телесното тегло е намалено „статистически значително“, след като пациентите са приемали 120-милиграмови или 80-милиграмови версии на Danuglipron в продължение на 16 седмици, установява проучването. При първата група се наблюдава редукция на телесната маса с около 10 килограма за този период от време.

Резултатите от проучването също така показват, че Danuglipron може да бъде толкова ефективен за намаляване на теглото, колкото и нашумелият Ozempic, въпреки че има големи разлики в нивата на дозиране. Предимството му е, че се приема перорално, а не като периодична инжекция. И това може да пренареди пазара, на който само продажбите на Ozempic възлизат на 8,55 млрд. долара. Тази година популярната инжекция се очаква да донесе 12,19 млрд. долара, което е ръст от близо 43%, показва FactSet.

Лекарствата за диабет хвърлиха диетична индустрия за $76 млрд. в екзистенциална криза

Клинично изпитване фаза 3 на Ozempic установи, че възрастните, които са приемали 1-милиграмова версия на инжекцията, са отслабнали средно с около 9,9 килограма за 30 седмици. Тя се поставя веднъж седмично. Медикаментът е разрешен в САЩ за лечение на диабет, но се използва нерегистрирано и за намаляване на теглото.

Novo Nordisk има и друг сходен препрата, Wegovy, който е одобрен за „хронично регулиране на теглото“. Неговото клинично проучване, фаза 3, установи, че възрастни, които приемат 2,4-милиграмова версия на инжекцията всяка седмица, са загубили средно около 33 килограма за 68 седмици.

Danuglipron, Ozempic и Wegovy са част от група лекарства, наречени агонисти на глюкагоноподобния пептид-1. Те имитират произвеждания в червата хормон, наречен GLP-1, който сигнализира на мозъка кога човек е сит.

Лекарствата могат също така да помогнат на хората да се справят с диабет тип 2, тъй като насърчават освобождаването на инсулин от панкреаса, понижавайки нивата на кръвната захар.

През последните години Ozempic и Wegovy на Novo Nordisk се превърнаха в нов вид „чудо“ за отслабване и се сдобиха със световна популярност. Сега явно и Pfizer навлиза в надпреварата.

Холивудски знаменитости, влиятелни личности в социалните медии и технологичният магнат Илон Мъск са сред многото хора, посегнали към популярните инжекции в опит да се отърват от нежеланото тегло.

Експерти предупреждават, че лекарствата могат допълнително да подчертаят опасната култура на диетите, която идеализира отслабването и външния вид. Някои пациенти, които спират приема на лекарствата, се оплакват и от трудно контролируемо възстановяване на теглото.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Тейлър Суифт подкрепи Камала Харис за президент на САЩ

Подкрепата на Суифт може да насърчи Gen Z да гласуват

07:11 - 11.09.2024
Технологии

Sony представи най-мощната, но и най-скъпата си конзола PlayStation5 Pro

Новата конзола идва малко преди една от най-чаканите игри - Grand Theft Auto VI

19:20 - 10.09.2024
Технологии

Polaris Dawn: Първата частна космическа разходка вече е в ход

Американски милиардер и още трима непрофесионални астронавти се надяват да направят историческа разходка в открития космос

16:30 - 10.09.2024
Пътуване

Терминал 3 на Летище София ще е готов през 2031г.

Концесионерът се надява трансформацията да осигури на летище София 5-звездна сертификация SkyTrax

14:51 - 10.09.2024