Призивите Израел да бъде изключена от "Евровизия" намират все по-широка подкрепа особено сред останалите участници в конкурса. Победителят от тазгодишния песенен конкурс - австриецът JJ, поиска Тел Авив да няма право да се състезава в музикалната надпревара заради "агресията" ѝ във войната в Газа.
И тазгодишното издание на конкурса, който твърди, че е "политически неутрален", отново предизвика спорове, свързани с войната и Израел.
Израелската песен "New Day Will Rise" на Ювал Рафайел се оказа на косъм от победата и завърши втора благодарение основно на зрителския вот. Мощната подкрепа за Израел обаче предизвика съмнения и призиви от редица държави да се проверят резултатите и системата за гласуване.
"За мен не беше изненада, че [Израел] се оказаха фаворит. Голямата изненада обаче беше, че имаше огромна разлика между тях и всички останали участници при гласуването от зрителите", коментира JJ.
Отчетът на гласовете за Израел показа, че тя е получила максимален брой точки - 12, от общо 12 държави. А от всички участващи страни само три не са ѝ дали никакъв брой точки - това са Армения, Хърватия и Полша.
Обществените оператори на Испания, Белгия, Ирландия, Нидерландия и Финландия изразиха загриженост от резултата, като някои от тях поискаха Европейският съюз за радио и телевизия (EBU) да извърши одит за всички гласове.
"Разочарован съм, че Русия е изключена, а Израел - не. И двете са агресори в контекста на войната и провокират активно. Аз лично не мога да направя нищо, но ако зависеше от мен, нямаше да ги допусна да участват", допълва австриецът.
Израел започна военна операция в Газа в отговор на терористичната атака на "Хамас" на 7 октомври 2023 г., при която бяха убити около 1200 израелци, а 251 други бяха взети за заложници. В резултат на ответните израелски действия, досега над 53 хил. палестинци бяха убити в Газа, според контролираното от "Хамас" здравно министерство.
Победителят JJ споделя още, че се надява EBU да реагира и догодина конкурсът да е "по-честен" за всички. Организаторите на "Евровизия" обаче казват, че гласуването е било проверено и потвърдено по независим начин, но приемат сериозно всички изразени до този момент опасения.
Преди дни фактчекъри от специализирания сайт Eurovision News, която се управлява от EBU, публикуваха разследване, което показва, че маркетинг агенция на израелското правителство е платила за реклами, с които да промотира песента си. Тя е използвала акаунти в държавните социални медии, за да насърчи хората в чужбина да гласуват за израелската представителка.
Въпреки че конкурсът няколко пъти е излизал с позиция, че се стреми да бъде "политически неутрален", директорът му Мартин Грийн твърди, че рекламите не са в нарушение на правилата.
Високият зрителски вот за Израел на "Евровизия" роди съмнения. Страните искат отговори от EBU
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: