Европейският съюз ще одобри искането на България да приеме еврото от 1 януари 2026 г., което ще я направи 21-вия член на валутния съюз на блока.
Това съобщава европейското издание Politico, като се позовава на няколко източника, според които Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейската комисия ще дадат положителна оценка за готовността на България да въведе еврото в доклада, който се очаква да бъде публикуван следващата седмица.
Присъединяването на България към общата валута ще помогне на страната да увеличи търговията с останалата част от блока, да намали разходите за трансакции и да укрепи влиянието си в Брюксел, отбелязва изданието.
Politico припомня, че в продължение на десетилетия левът е прикрепен към еврото и курсът е фиксиран, но страната не участва в решенията по монетарната политика на ЕЦБ, тъй като не е член на еврозоната.
Ако България приеме общата валута, както е планирано през 2026 г., управителят на БНБ ще заеме официално място в Управителния съвет на ЕЦБ.
Изненадващо, по-малко от месец преди очакваната оценка, българският президент Румен Радев обяви че иска провеждането на национален референдум за отлагане на членството на страната в еврозоната. Въпреки това, малко вероятно е това да бъде позволено от Конституционния съд на България, който вече е постановявал на предишни случаи, че такова гласуване ще бъде противоконституционно.
Предложението на Радев е непопулярно и в парламента, където мнозинството български партии подкрепят приемането на еврото, а председателят на НС Наталия Киселова върна искането на президента като "недопустимо и противоречащо на Конституцията".
„Няма смисъл, в момент, когато нацията трябва да е уверена, че въвеждането на еврото ще бъде от полза за конкурентоспособността на нашата икономика, да въвеждаме дебат, който всъщност манипулира хората и всява страх,“ заяви в понеделник българският премиер Росен Желязков.
София в момента е изпълява критериите за влизане в еврозоната, след като намали инфлацията до целевото ниво — което беше една от най-големите пречки в процеса досега.
Инфлацията в България спадна от 4,7% през 2023 г. на 2,6% през 2024 г. Очаква се средногодишната инфлация да се покачи до 3,6% през тази година — значително над нивото от 2,1% за еврозоната през 2025 г., основно заради връщането на ДДС за ресторанти, кетъринг, хляб и брашно на 20% от началото на годината.
S&P: България е напът да се присъедини към еврозоната в началото на 2026 г.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: