Полицията в Нови Сад използва палки и сълзотворен газ срещу протестиращите студенти. Според сръбската N1 няколко души, включително журналист, са пострадали от употребата на сила, като се е наложило студентка, загубила съзнание, да бъде транспортирана до спешно отделение.
До сблъсъците се стигна броени часове след като сръбският президент Александър Вучич каза пред журналисти, че държавата ще избере подходящия момент да отговори на "насилието", както той нарича студентските блокади и продължаващите месеци наред протести срещу управлението му.
„Моментът, в който вече няма да можем да толерираме това насилие, ще бъде краят“, заяви Вучич, а малко по-късно деканът на спортния факултет в Нови Сад Патрик Дрид заяви, че ще "прекъсне блокадата на факултета".
При опита на Дрид да влезе в университетската сграда се стигна и до сблъсъците с полицията в северния сръбски град. Няколко души са били арестувани, а министърът на вътрешните работи Ивица Дачич твърди, че "полицаите са използвали минимална сила, едва след като са били нападнати". Намесата им била след искане на декана.
Антиоправителствените протести в Сърбия избухнаха след като се срути новоремонтирана козирка на жп гарата в Нови Сад и отне живота на 16 души. Демонстрациите не стихват от ноември досега, като протестиращите настояват за публикуването на пълната документация за реконструкцията на въпросната жп гара.
На 16 април сръбската полиция арестува инженера геолог Зоран Джаич, който пръв посочи недостатъците при реконструкцията на жп гарата в Нови Сад.
Той е първият, който заговори корупционна схема с китайска строителна компания, вследствие на която се е стигнало до некачествен ремонт на гарата и до фаталния инцидент с козирката.
Според него управляващите в Сърбия отказват да публикуват пълната документация, свързана с начина на ангажиране на китайски компании подизпълнители, както и финансовата документация, от която може недвусмислено да се установи, че за реконструкцията на сградата на жп гарата вместо предвидените 3,1 милиона евро са били платена 16 милиона евро.
Това далеч не е първият случай, в който сръбската полиция използва сила срещу протестиращите. На един от последните многохилядни митинги срещу властта в столицата Белград управляващите използваха и звуково оръжие, за да разпръснат демонстрантите, въпреки че полицията отрича това.
Сърбия арестува инженера, който пръв заговори за корупция за гарата в Нови Сад
Десетки протестиращи са с диагноза "увреден слух" след многохилядния митинг в Белград
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: