Полоний, талий, диоксин: Отровите срещу опонентите на Кремъл Снимка: © Getty Images

"Враговете" на режима в Русия имат различна предистория, но обезвреждането им често протича по един и същи начин - с отравяне. На 20 август ръководителят на Фонда за борба с корупцията Алексей Навални беше хоспитализиран в тежко състояние след внезапна криза по време на самолетен полет. Сътрудниците на 44-годишния политик подозират, че той може да е погълнал токсин, разтворен в сутрешния му чай - единствената напитка, която е приел преди изпадането в безсъзнание.

Докато лекарите се борят за живота му и се опитват да установят каква е причината за отравянето, руските медии припомниха, че инцидентът има сходство с други нападения срещу журналисти, опозиционни политици или бивши сътрудници на службите за сигурност.

Последното от тях - опитът за убийство на Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия във Великобритания предизвика сериозен международен скандал и доведе до дипломатически санкции. Двамата бяха намерени в безсъзнание край търговски център в Солзбъри през март 2018 г. Разследването доказа, че причината за кризата им е отравяне с невропаралитично вещество от серията съветски химически оръжия, известна като "новичок". Скрипал и дъщеря му оцеляха, но британска гражданка стана косвена жертва на химическата атака, след като по случайност е открила изхвърлена опаковка с остатъци от веществото.

Случаят "Скрипал" напомня на друго покушение срещу бивш руски разузнавач на британска територия - убийството на Александър Литвиненко през 2006 г. В тялото му бяха открити следи от радиоактивният изотоп полоний-210, а разследването показа, че той е влязъл в контакт с веществото по време на контакт с трима руснаци в Лондон. Остатъци от полония са намерени по чайник в ресторанта, в който се е провела срещата им.

Литвиненко беше получил политическо убежище във Великобритания, като в последните години от живота си разобличаваше незаконни акции на службите за сигурност. Той обвиняваше Владимир Путин за смъртта на разследващата журналистка Анна Политковская, която беше застреляна малко преди атаката срещу самия Литвиненко.

По ирония - две години преди разстрела Политковская преживява отравяне в сходна ситуация като тази на Навални. През септември 2004 г. тя пътува с "Аерофлот" към Беслан, за да отрази заложническата криза в местното училище. На борда на самолета изпива чаша чай, а малко след това изпада в безсъзнание заради поглъщането на токсин. Съставът на веществото така и не е изяснен.

Журналистката има съмнения, че нападението е дело на служители на ФСБ, а отровата е "по рецепта" на някоя от старите секретни химически лаборатории от съветски времена.

Една от смесите, използвани при поръчкови убийства в Русия, се базира на рядка разновидност на растението гелземиум. Следи от отравяне с т.нар. "инфарктна трева" са намерени в трупа на руския олигарх Александър Перепиличний.

Перепиличний е открит мъртъв в имението си в Съри през 2012 г. Смъртта му настъпва внезапно на 44-годишна възраст, без руснакът да е страдал от предшестващи заболявания. Три години преди смъртта си той получава убежище във Великобритания и сътрудничи на швейцарската прокуратура по разследвания за пране на пари от руски държавни слжуители. Перепиличний е получавал множество заплахи заради критиките си срещу Кремъл.

През юли 2003 г. умира разследващият журналист Юрий Шчекочихин, депутат от партията "Яблоко". Няколко дни след среща със служители на ФБР в САЩ, руснакът внезапно се разболява, като симптомите му сочат към силна алергична реакция. Според съдебната експертиза Шчекочихин е изгубил живота си след тежка обща интоксикация, която е провокирала постепенен отказ на вътрешните органи, силно увреждане на кожата и косопад. Ситуацията напомня на ефекта от отравяне с талий - силно токсичен елемент, наричан "Отровата на отровителя".

Белези за цял живот остават и след отравяне с дикосин - токсинът, който е използван срещу украинския президент Виктор Юшченко по време на предизборната кампания през 2004 г. срещу Виктор Янукович.

Високото съдържание на тетрахлородибензодиоксин в организма на опозиционния лидер причини сериозни поражения върху лицето му. Опитът на Янукович да се обяви за победител на манипулираните избори доведоха до началото на т.нар. Оранжева революция в Украйна и до прегласуване, което излъчи Юшченко за президент.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

НС направи важни крачки към приемане на еврото и взе решение за ускоряване на процеса

Парламентът постави като цел 1 юли 2025 г. за приемане на еврото у нас

17:56 - 26.07.2024
Технологии

Vivacom навлиза ударно в света на гейминга с турнира „Game ON“

Популярни геймъри, техните фенове и специални гост-звезди влизат заедно в епичен сблъсък за награда от 15 000 лева

17:46 - 26.07.2024
Важно днес

Русия арестува бивш зам.-министър на отбраната и го обвини в корупция

Офицерът е един от най-дълго служилите служители в областта на руската отбраната.

17:25 - 26.07.2024
Важно днес

МОН предлага две по-дълги ваканции за учениците

МОН с предложение за ваканциите и неучебните дни през учебната 2024/25 г.

15:28 - 26.07.2024