Полският президент Анджей Дуда наложи вето върху промени в медийния закон, които щяха да принудят американската компания Discovery да се откаже от своя дял в собствеността на местната телевизия TVN.
TVN e най-голямата и гледана независима телевизионна група в Полша - това важи особено за новинарския им канал TVN24, който прави собствени журналистически разследвания и не се колебае да поставя въпроси на властта по теми, свързани със спорни управленски решения.
Промените в закона накараха хиляди граждани на Варшава да организират протест в защита на свободата на медиите на 19 декември, след като управляващата партия "Право и справедливост" форсира приемането на текстовете точно преди парламентарната ваканция.
Промените предвиждаха забрана за компании, които не са част от Европейската икономическа общност, да държат контролни пакети акции в полски радиа и телевизии.
Формалните мотиви на "Право и справедливост" бяха обвързани със "защитата" на полските медии от злонамерена външна намеса заради държави като Русия.
Единствената компания, която щеше да бъде пряко засегната от промените, обаче е Discovery.
Американската медийна група щеше да се принуди да продаде мажоритарния си дял в TVN в 6-месечен срок. Участието на Discovery в медията се смята за най-голямата американска инвестиция в Полша. Пазарната оценка на TVN е приблизително 3 млрд. долара.
Затова и протестиращите атакуваха т.нар. "Закон TVN" още от началото на обсъждането му. Организацията "Репортери без граници" критикува властта във Варшава за това, че използва като претекст борбата с дезинформацията за съвсем различна цел - да поеме контрол върху независима медия.
"Този закон е част от политиката за "повторно полонизиране", което цели да накара частните медии да възприемат проправителствена линия", се казва в позиция на "Репортери без граници".
В понеделник президентът Анджей Дуда наложи вето на закона, признавайки, че той е отхвърлян от много поляци и би нанесъл удар върху репутацията на Полша като бизнес дестинация.
"Договорите трябва да се спазват. За нас, поляците, това е въпрос на чест", казва той, цитиран от Associated Press. Дуда се позовава на договора за икономическо сътрудничество, който Полша и САЩ са подписали още през 90-те години.
Той посочва още, че няколко държави вече разполагат със законодателство, което слага лимити за чуждестранната собственост на медийни компании, но новият закон не бива да действа със задна дата и да нарушава правата на вече съществуващ бизнес.
Лидерът на опозиционната "Гражданска платформа" Доналд Туск (бивш председател на ЕНП) също се включи в протестите срещу "Закона TVN". Той посрещна новината за ветото на Дуда с коментара, че отстъплението на властта показва значението на гражданската активност и външния натиск.
"Нека никой повече не казва, че не си струва, че е невъзможно, че не можем да направим нищо. Можем и трябва да го правим", написа той в Twitter.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: