"Последната нова песен" на The Beatles или историята на Now and Then и музикалното бъдеще Снимка: © Album Cover

The Beatles ги няма от повече от 50 години, а Джон Ленън е убит преди 43. Но на 2 ноември 2023 г. бандата представи чисто "нова" песен - с гласа на Ленън и прясно изсвирени инструментали от сър Пол Маккартни, който в оригиналния състав е на бас китарата, и Ринго Стар - на барабани. Четвъртият член на групата - китаристът ѝ Джордж Харисън, почина през 2001 г. от рак.

Завръщането на The Beatles, за да се запишат в най-новата музикална история стана възможно, благодарение на новите технологии и изкуствения интелект. Пътят на парчето е повече от вълнуващ. Излезе и кратък документален филм за него в платформата Disney+, премиерата беше в началото на месеца.

А ролята на ИИ - в случая не този, който позволява фалшификации и дезинформация и е в новините все по-често, а вариантът му, който може да възстановява и разделя съдържание - поставя въпроси за бъдещето в музикалната индустрия въобще.

Now and Then е написана и изпята от покойния фронтмен някъде в края на 70-те години на миналия век.

Малко след като Ленън е убит през 1980 г., вдовицата му Йоко Оно дава на Пол Маккартни касета с надпис "За Пол".

През 1995 г. и 1996 г. тримата оцелели бийтълси издават версии на две от песните от касетите на Ленън като част от мултимедийния проект "Антология". Тогава парчетата Free as a Bird и Real Lovе отбелязват първия "нов" материал на групата от повече от две десетилетия. В издаването на тези парчета са използвани вокалите на Ленън с нови беквокали, записани от Маккартни, Ринго Стар и Харисън.

Пресъздаването на гласа на Ленън с технологиите от 90-те години на миналия век не е лесна работа. Продуцентът на проекта "Антология" Джеф Лин казва за Free as a Bird: "Беше толкова трудно. Да сложим този глас там, където имаше залепено пиано. Наистина трудно, почти невъзможно. Но някак си се справихме.", припомня изданието QZ (Quartz)

Въпреки това трите издания на компактдиска застават под №1 в класациите на Billboard.

Тогава обаче парчето Now and Then не попада в селекцията за "Антология". Според Маккартни Джордж Харисън нарича песента, записана самостоятелно от Ленън, "шибан боклук".

Появата на изкуствения интелект прави възможно "съживяването" и на това парче, чиято премиера беше на 2 ноември. Новите технологии помагат за прецизното отделяне на оригиналните вокали на Ленън от акомпанимента на пиано, който ги придружава. Маккартни и Ринго Стар записват музиката, като са вплетени и флагменти от съществуващи записи на покойния Харисън.

Всъщност новите технологии се използват и за разпознаване на гласовете на The Beatles и отделянето им от фоновия шум в режисираната от Питър Джаксън документална поредица Get Back, която излиза през 2021 г. Методи за архивиране и възстановяване на на стари записи, разработени от аудиоинженери, съществуват дори още преди компютрите и се използват още от началото на миналия век, но възможностите сега са несравними.

След премиерата на Now and Then поставя въпроса дали това не е само началото на нов период в музикалната индустрия. А това е свързано и с темата за "съживяването" на починали звезди и осигуряването на нови пътища за монетизация на притежателите на авторските права. А дали ще има пазар за това?

Филмовият режисьор Янис Смарагдис е по-скоро скептичен - по думите му пред QZ "ще има някои експерименти, но в крайна сметка ние обичаме музикантите за това как се развиват и ни изненадват, така че търговската привлекателност може да не е налице."

Но може и да не е прав.

Маккартни нарича Now and Then "последната нова" песен на The Beatles, а с нея може да се очаква нов стимул на интереса към сборните албуми на легендарната банда, нови приходи от продажби и стрийминг.

Всичко това не значи, че използването на новите технологии в музиката не води до опасения и рискове. ИИ може се само да възстанови глас от запис и следващата стъпка е да се направи автонастройка, да се коригира височината, да се синтезира глас. Последното върви ръка с ръка с тревогата да не би технологиите да заместят истинските музиканти. Неслучайно използването му беше в основата на безпрцедентната стачка на сценаристи и актьори в Холивуд.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Над 50 000 ученици са на матура по български език и литература

В Министерството на образованието беше изтеглен Вариант 4 на изпита

07:31 - 21.05.2025
Политика

ЕС разследва „SkinnyTok“ – тенденцията за екстремно отслабване в TikTok

TikTok е разследван по европейския закон за онлайн съдържание

19:24 - 20.05.2025
Живот

Жерар Депардийо отново се изправя пред съда – този път за побой над италиански папарак

След присъда за сексуален тормоз, Депардийо се изправя пред ново обвинение в Италия

18:15 - 20.05.2025
Важно днес

Джордже Симион твърди, че Франция се е намесила във вота и ще оспорва загубата в съда (Обновена)

Загубилите изведнъж заговориха за "чуждестранна намеса" във вота

17:40 - 20.05.2025
Важно днес

Верижна катастрофа предизвика сериозно задръстване на бул. "Цариградско шосе"

Инцидентът е станал около 16:30 часа. 

17:00 - 20.05.2025
Политика

ЕС и Великобритания удариха в синхрон Русия с нови санкции по "сенчестия" флот

Брюксел и Лондон се опитват да засилят натиска върху Путин, но без съдействие от САЩ

15:40 - 20.05.2025
Зелен булевард

Билото на Софийска планина е с нова туристическа маркировка

Доброволците в третата инициатива от проекта на БТС и Kaufland България – „Не губи посоката“, поставиха 15 указателни табели и се включиха в дейности по почистване на района около чешмата „Момин дол“

15:02 - 20.05.2025
Кино и сериали

"Улица Сезам" отива в Netflix, след като Тръмп спря парите обществени медии в САЩ

Предаването стартира през 1969 г.

14:58 - 20.05.2025
Живот

Високият зрителски вот за Израел на "Евровизия" роди съмнения. Страните искат отговори от EBU

Обществените телевизии на Испания, Белгия, Финландия и Исландия се усъмниха във вота

14:44 - 20.05.2025