Последната връзка с Москва: Литва, Латвия и Естония напускат електрическата система на Русия Снимка: © Unsplash

Проблемът е технически: но решаването му може да преначертае бъдещето на икономиката и политиката на Прибалтийските държави.

Литва, Латвия и Естония се готвят да променят честотата на електроснабдителните си системи. Погледнат по-внимателно, този технически ход е огромно събитие за откъсването на трите държави от енергийна зависимост от Русия и съюзника й Беларус.

"Инструментът за изнудване, който Русия използваше за купуването на нашите политици и за намеса в политическия ни живот, повече няма да съществува", казва през 2018 г. тогавашният президент на Литва Далия Грибаускайте.

Трите републики са част от старата Eдинна енергийна система на СССР. След разпадането му през 1992 г. възниква техническият проблем за разкачането на двете електроснабдителни групи. До 2018 г. електрическите централи на Прибалтийските републики са тясно свързани със системите на Русия и Беларус чрез 330 kV електропроводи. Те внасят произведеното в Русия електричество, имат достъп до енергийните резерви на другите държави и участват при разпределението и регулирането на захранването.

Прибалтийските републики винаги са гледали на зависимостта си от руската мрежа като на заплаха за националната си сигурност.

Досега Москва никога не е прекъсвала тока на Литва, Латвия и Естония. Не е заплашвала за подобен ход. Но кризата в Украйна през 2013-2014 г. даде съвсем реален облик на притесненията от евентуално осъществяване на този сценарий. Русия показа, че може да постави Източна Европа на колене, като прекъсне достъпа й до ключови енергийни ресурси. Нещо повече: показа, че няма да се поколебае да го направи във всеки един момент.

"Икономист" цитира данни на естонския енергиен оператор Elering, според които евентуално цялостно прекъсване на електричеството само за 3 дни би коствало 2,3 млрд. евро на трите републики под формата на неосъществено производство.

На 9 юни 2020 г. Латвия преживя сериозна авария със спиране на тока, като спасява положението благодарение на извънредно подаване на ток от Полша. Няма данни, че инцидентът е провокиран умишлено от Русия, но служителите в централната диспечерска служба в Москва не са взели никакви мерки, за да спрат последователните токови удари, стигнали до съседната страна.

Дигиталната нация на Естония

Затова Прибалтийските републики бързат да реформират прекратят зависимостта си от инфраструктурното наследство на СССР. През 2018 г. президентите на Естония, Литва, Латвия и Полша подписаха споразумение за присъединяване на електроснабдителните си мрежи към тази на ЕС до 2025 г. Споразумението предвижда преход към синхронизираната мрежа на констинентална Европа, в която е включена и България. Европейският съюз съфинансира проекта с 1 млрд. евро. САЩ също ще се включи с финансова, технически и експертна подкрепа, но осъществяването му ще отнеме още близо 5 години.

Трите държави ще ползват съществуващата наземна връзка LitPol между Литва и Полша, както и нов високоволтов кабел за пренос на прав ток по дъното на Балтийско море, заобикалящ териториалните води на Калининград.

В момента дизайнът на руската електрическа система е такъв, че евентуално умишлено спиране на тока за Прибалтика ще засегне и множество населени места в Беларус и Западна Русия.

Затова експертите по сигурността в Рига, Талин и Вилнюс досега запазваха относително спокойствие. Москва обаче обновява собствената си мрежа по такъв начин, че да изолира собствената си територия и тази на съседен Беларус при евентуални проблеми със захранването на трите републики. Разузнаването на Литва е стигнало до информация, че руският ексклав Калининград е разработил система, при който собственото му електроснабдяване да не бъде засегнато дори ако токът в Прибалтийските страни спре.

Очаква се този процес да бъде завършен още преди края на 2021 г. - четири години преди крайния срок за прехода на Литва, Латвия и Естония към европейската синхронизирана мрежа.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

всичко от деня

"Ние сме богати, а ти не си": Защо Мила Кунис и Аштън Къчър няма да оставят наследство на децата си?

Аштън Къчър и Мила Кунис предизвикаха бурен дебат в социалните мрежи

17:36 - 01.04.2023

Oще един ученик е задържан във връзка с фалшивите бомбени заплахи

Спецполицаи на ГДБОП са арестували 16-годишно момче от Пловдив,

16:32 - 01.04.2023

Избори и във Финландия: Сана Марин се бори за втори мандат в напрегната надпревара

Изборите във Финландия са толкова оспорвани, че всяка от трите големи партии има шанс за победа

16:02 - 01.04.2023

Ще успее ли ChatGPT да "открадне" професията на кулинарния критик Джей Рейнър?

ChatGPT може да пише текстове, но достатъчно добри ли са, за да се конкурират с тези на кулинарен критик

15:37 - 01.04.2023

Съдът потвърди: МОН е нарушило санкциите, като е дало поръчка на фирма с руска собственост

Ведомството е трябвало да отстрани фирмата от продецурата, когато е разбрало, че тя не отговаря на регламента

13:49 - 01.04.2023

"Ново ниво на абсурдност": Русия пое ръководството на Съвета за сигурност на ООН

От 1 април Русия е председател на международния орган, който отговаря за мира. И не, това не е първоаприлска шега

12:41 - 01.04.2023

Държавата ще лепи стикери върху най-евтините храни в опит да се бори с инфлацията

Борбата на служебния кабинет с високите цени на храните продължава

11:32 - 01.04.2023

Фалшиви подписи и спорове около писмото на Ювал Ноа Харари, Мъск и други за изкуствения интелект

Писмото с искане за шестмесечна пауза в света на изкуствения интелект предизвика буря от реакции

10:12 - 01.04.2023