Преди 9 май: Русия пак сипе бомби над Киев, Одеса и други градове Снимка: © Getty

Широкомащабна вълна от удари по Киев, Одеса и цяла Украйна - Русия бомбардира отново масирано в навечерието на 9 май - т.нар. Ден на победата, в който от времената на СССР се чества победата над Нацистка Германия във Втората световна война.

Най-малко петима цивилни са ранени при въздушните нападения над Киев в последното денонощие.

Според кмета на Киев Виталий Кличко трима души са били ранени при взривове в квартал Соломянски, докато други двама са били ранени при падане на останки от дрон в квартал Святошин, и двата западно от центъра на столицата. Свидетели казват пред Ройтерс, че са чули множество експлозии в Киев през нощта, като местните власти на свой ред съобщават, че системите за противовъздушна отбрана са отблъсквали атаките. Засега не е ясно колко дрона са изстреляни срещу украинската столица.

В пристанищния град Одеса на Черно море руснаците са обстрелвали склад за хранителни стоки и ракети са предизвикри огромен пожар. Местната военна администрация публикува изображения на голяма конструкция, напълно обхваната от пламъци. Сирените за въздушно нападение звучаха с часове над приблизително две трети от Украйна, докато имаше и съобщения в медиите за експлозии в южния район на Херсон и в района на Запорожие на югоизток. Преди ден се разбра, че около атомната електроцентрала, която е под окупацията на Москва, се организира евакуация

Руските сили засилиха и обстрела на Бахмут, надявайки се да го превземат до вторник, каза украинският висш генерал, отговарящ за защитата на обсадения град. Руската група наемници "Вагнер" се отказа от плановете си да се изтегли, след като ръководителят ѝ Евгений Пригожин първо обяви, че войниците му напускат фронда заради липса на муниции, но ден по-късно ревизира това намерение. Твърди се, че пратка с боеприпаси е пристигнала.

През последните две седмици ударите също се засилиха по държани от Русия цели, особено в Крим. Украйна, без да потвърждава каквато и да е роля в тези атаки, казва, че унищожаването на вражеската инфраструктура е подготовка за нейното дългоочаквано наземно контранападение.

Пригожин се отказа от плановете си да изтегли „Вагнер“ от Бахмут


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Загина Феликс Баумгартнер - човекът, който скочи от ръба на Космоса през 2012

Баумгартнер е претърпял фатален инцидент при полет с парапланер

21:25 - 17.07.2025
Бизнес

Онлайн магазинът Kolichka.bg изненадващо напуска България

Чешката компания прекратява дейността си след седмица

17:24 - 17.07.2025
Важно днес

Съдът потвърди минималната гаранция на обвинените по шумното дело за цигарената фабрика

Семейството от Момково отрича връзка с фабриката, синът им е обявен за издирване

17:22 - 17.07.2025
Важно днес

Европейската комисия води рекордни 9 наказателни процедури срещу България

Брюксел повдига обвинения за ДДС, отпадъци, адвокатска реклама и скандални обществени поръчки

17:20 - 17.07.2025
Важно днес

Румяна Бъчварова: "Срам" е позицията на МВнР срещу посланичката на Германия

Бившият началник на кабинета на Борисов разкритикува Георг Георгиев след писмото му

16:49 - 17.07.2025
Важно днес

Депутати сезираха Конституционния съд за назначаването на Димитър Главчев за председател на Сметната палата

Народните представители от ПП-ДБ, МЕЧ и АПС оспорват и назначението на Борислав Божинов за председател на Комисията за защита на личните данни

14:52 - 17.07.2025
Важно днес

16-годишните ще имат право на глас във Великобритания

Правителството предлага банковите карти да се считат за валиден документ за гласуване

14:49 - 17.07.2025
Важно днес

МВнР на Георг Георгиев се скара на посланичката на Германия след появата ѝ на протеста

Външно дава указания на Ирене Планк за "особено внимание... по отношение на своите публични прояви".

14:42 - 17.07.2025