Премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски пристигна на официално двудневно посещение у нас на 24 януари. В рамките на визитата ще се проведе съвместно заседание на правителствата на двете страни.
Българският премиер посрещна колегата си с официална церемония на площад „Свети Александър Невски“ от 16 ч. и двамата положиха венци пред Паметника на Незнайния воин.
На среща в Скопие миналата седмица Ковачевски и Кирил Петков се договориха за сформирането на 5 работни групи, за създаване на пряка въздушна линия София-Скопие и за възможността страната ни да използва краткото название на югозападната ни съседка - Северна Македония (б.а. - без Република).
Петков и Ковачевски: Комисията за историческо-образователни въпроси ще е мост към бъдещето
Утре - 25 януари - правителствата на двете държави ще проведат съвместно заседание в резиденция "Бояна". Такива заседания се провеждаха редовно в първите две години след подписването на Договора за добросъседство през 2017 г.
Двете правителства вече формираха четири работни групи. Съпредседатели на първата група по икономика са вицепремиерът по икономика и индустрия Корнелия Нинова, министърът на финансите Асен Василев и министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер, съобщи БНР.
Във втората група за инфраструктура от българска страна е министърът на регионалното развитие Гроздан Караджов, транспортният министър Николай Събев и министърът на енергетиката Александър Николов.
Съпредседатели на третата работна група за евроинтеграция и зелени политики са министърът на околната среда Борислав Сандов, вицепремиерът по ефективно управление Калина Константинова и правосъдният министър Надежда Йорданова.
В групата за култура са включени министърът на образованието Николай Денков, на културата - Атанас Атанасов, на туризма - Христо Проданов, и на спорта - Радостин Василев.
Петата е историческата, но тази област ще се покрива от Смесената мултидисциплинарна комисия, която вече има свой план за работа, а членовете ѝ ще трябва да информират двамата премиери какъв прогрес е постигнат и по какво ще се работи в бъдеще.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: