Прокуратурата проверява скандала с Ваня Караганева в ДКК

Софийската градска прокуратура извършва проверка за евентуално извършени престъпления в Държавната консолидационна компания (ДКК). Държавното обвинение се е самосезирало на 1 декември - два дни след като Ваня Караганева беше отстранена от поста изпълнителен директор на ДКК.

Отделно в прокуратурата е постъпил сигнал от втория изпълнителен директор на ДКК Рая Каназирева (избрана през октомври заедно с преназначената Караганева)

"Незабавно е разпоредена проверка по реда на чл. 145 от Закона за съдебната власт. Наблюдаващият прокурор в СГП е възложил на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) извършването на съответни действия. За резултатите от проверката обществеността ще бъде своевременно информирана", казват от прокуратурата.

Съветът на директорите обяви отстраняването на Ваня Караганева заради редица нарушения след назначаването ѝ от бившия икономически министър Кирил Петков през септември. Сред злоупотребите, които бяха посочени в мотивите за освобождаването ѝ са: прекратяване на правомощията на адвокат по пет дела и назначаването на друг с хонорар от над 1.12 млн. лева, които вече веднъж са платени; еднолично подписване на извънсъдебна спогодба с материален интерес 50 милиона лева, с различен от одобрения вече от Съвета на директорите на ДКК текст; декларация с невярно съдържание пред Търговския регистър; еднолично решение за смяна на обслужващата банка с такава, която не е покрила стрес теста на Европейската централна банка и други.

Караганева оспори част от твърденията. Според нея освобождаването ѝ е станало след заседание на борда, което не се е провело по надлежния ред, и затова обжалва.

Принципалът на ДКК - министърът на икономиката Даниела Везиева, поиска оставките на трима от директорския борд - Рая Каназирева, Радостин Вазов и Диляна Софиянска заради решението да освободят Караганева. Те бяха назначени от ГЕРБ през април, в последните дни от кабинета "Борисов 3".

Вторият изпълнителен директор на ДКК Рая Каназирева (избрана през октомври заедно с преназначената Караганева) от своя страна съобщи, че е предала папка с нарушенията на Ваня Караганева в президентството, при премиера Стефан Янев, в ДАНС и в прокуратурата.


Нов епизод в сагата ДКК: Съветът на директорите отново атакува Ваня Караганева


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Бизнес

Жилищното кредитиране чупи рекорди въпреки мерките на БНБ

52 млрд. лева достигат задълженията на домакинствата за ипотечни и потребителски заеми

20:14 - 25.08.2025
Важно днес

Родителите на Сияна ще дарят обезщетението за смъртта ѝ за лечение на болни деца

Общо 300 хиляди лева обезщетение са получили родителите на загиналото момиче

19:10 - 25.08.2025
Спорт

"Кадилак" се готви да обяви Перес и Ботас за дебюта си във Формула 1

Съветникът на тима Марио Андрети засега не потвърди двойката

17:59 - 25.08.2025
Важно днес

"Български пощи" и десетки оператори в Европа спират пратките за САЩ

Причината са нови правила на администрацията на Тръмп, които премахват безмитния внос на пратки под $800

17:03 - 25.08.2025
Живот

Балкански документален център, в партньорство със Storytel България, подкрепя развитието на български документални подкасти

Темите могат да включват социални и културни въпроси, разследваща журналистика, човешки съдби, истински престъпления и много други.

16:44 - 25.08.2025
Текстове от партньори

Станете супер майка, купете лимитирана раница Minecraft

Оригинални раница, несесер и мешка на Minecraft ще зарадват най-големите фенове на играта

16:37 - 25.08.2025
Важно днес

18-годишен е обвинен за пожара в софийския квартал "Кръстова вада"

Пламъците са можели да застрашат жилища и автомобили

15:57 - 25.08.2025
Кино и сериали

Netflix си осигури първи хит в боксофиса с необичаен ход и анимационен мюзикъл

"K-Pop Demon Hunters" донесе първия успех на Netflix в кината в САЩ

15:10 - 25.08.2025
Важно днес

Прокуратурата разследва смъртта на млада родилка - съпруга на общински съветник от ДПС "Ново начало"

21-годишната жена е починала два дни, след като ражда второто си дете

15:02 - 25.08.2025