Пропадането на "Барселона": Доскоро бяха хегемони, сега са обект на подигравки Снимка: © Getty Images

Със сигурност всички, които са гледали мача от Шампионската лига между „Барселона“ и „Байерн“ (Мюнхен) във вторник вечер, са си задали въпроса: „Какво се е случило с „Барса“?

Страшилището, което години наред беше един от хегемоните в световния футбол, стана за смях на собствения си стадион, след като загуби с 0:3 от германския шампион. Играчите на Юлиан Нагелсман дори изглеждаха отпуснати и незаинтересовани, можеха да отбележат и още попадения, а каталунците на Роналд Куман едва излизаха от собствената половина.

Пропадането на "Барселона": Доскоро бяха хегемони, сега са обект на подигравки

Доскоро „Барса“ матираше противниците с бързото движение на топката в стил „тики-така“, а сега самите те станаха жертва на собственото си лекарство.

За първи път от повече от 17 години насам „блаугранас“ не успяха да отправят точен удар в рамките на вратата на съперника в мач от Шампионската лига. Освен това каталунците подобриха още един антирекорд – никога досега не бяха губили три поредни домакинства в европейските клубни турнири. Преди мача с „Байерн“ феновете им на „Камп Ноу“ видяха поражения от „Ювентус“ и ПСЖ миналия сезон.

С победата си мюнхенци напомниха на онзи разгром с 8:2 от четвъртфиналите на надпреварата през 2020 г., когато отново превзеха каталунската крепост. А Томас Мюлер от гостите вкара седмия си гол срещу „Барса“ в едва шест срещи.

Къде се крие проблемът? В напускането на Лионел Меси, в треньора Роналд Куман или в слабия състав на терена? Истината е, че „Байерн“ изложи на показ това, което се случва в офисите на „Камп Ноу“ – странно или не, каталунците са един от най-лошо управляваните клубове в света.

Барселона играчи

Дълговете им се покачват постоянно и вече са 1,35 милиарда евро. Президентът Жоан Лапорта каза преди месец, че загубите за сезон 2020/2021 са достигнали 481 млн. Той обвини бившата администрация, начело с Джосеп Бартомеу, за сложната ситуация, която доведе до невъзможност договорът на легендата Лионел Меси да бъде подновен. Най-голямата звезда на тима напусна в посока ПСЖ и задълбочи кризата още повече.

Заплатите, които „Барса“ изплаща, представляваха 103% от общите приходи на клуба, преди лидерите Жерар Пике и Жорди Алба да решат да намалят възнагражденията си с до 25%, за да може любимият им отбор да оцелее.

Дотук се стигна след лоши управленски решения, предполагаеми измами от страна на бившия президент Бартомеу и провал в трансферната политика. През последните години „Барса“ похарчи над 300 млн. евро за Филипе Коутиньо, Усман Дембеле и Антоан Гризман. Единият беше резерва срещу „Байерн“, другият е контузен, третият се завърна в „Атлетико“ (Мадрид).

Играчи като Люк Де Йонг и Мартин Брайтуайт просто нямат място в „Барселона“ заради значително по-ниското си ниво. Новият нападател Серхио Агуеро даже не искаше да играе за тима след напускането на Меси, а сега е с травма, която го вади дълго от терените. Серхио Бускетс, Жерар Пике и Жорди Алба вече са на години и понякога изнемогват, а Френки де Йонг, Педри, Марк-Андре Тер Щеген и новото попълнение Мемфис Депай няма как да мъкнат тима на раменете си.

Отборът не трябваше да се освобождава от третия най-добър голмайстор в историята си Луис Суарес, който миналата година стана шампион с „Атлетико“ (Мадрид). Не трябваше да пуска Гризман, да продава все още намиращия се на добро ниво Иван Ракитич и да разменя перспективния Артур за възрастния Миралем Пянич.

На „Камп Ноу срещу „Байерн“ влязоха млади момчета като Гави, Юсуф Демир и Алехандро Балде, които при нормални обстоятелства – колкото и да са талантливи – нямаше да получат и една минута в мач от Шампионската лига.

Роналд Куман - Барселона

„Барса“ обаче няма опции и Роналд Куман чудесно знае това. Колкото и различни схеми на игра да опитва, той е притиснат до стената. Макар да има пълната подкрепа на борда, нидерландецът не разполага с достатъчно качествени състезатели, които да отведат тима до върха във всеки турнир, както преди. Няма настроение след напускането на Меси. Клубът е обезверен и светлина в тунела сякаш не се вижда.

Баварците буквално се подиграха със съперника и им показаха колко голяма дупка вече зее между „Барселона“ и другите топ отбори на Стария континент. Нагелсман, с играта на тима си, предупреди феновете на „блаугранас“, че 7-те точки от трите мача в първенството на Испания от началото на сезона не трябва и не могат да замаскират дълбоките проблеми.

„Тики-така“ стилът, наложен от Йохан Кройф и доразвит от Франк Рийкард и Пеп Гуардиола, трябва да бъде възроден. Идентичността на „Барса“ отново трябва да бъде открита по някакъв начин. Но как, когато дори феновете на един от най-великите клубове в историята на футбола не вярват, че има път назад?


Прочетете още в секция "Спорт":

 Ема Радукану е мечтата на спонсорите - Великобритания, Китай и Румъния я припознават за своя Ема Радукану е мечтата на спонсорите - Великобритания, Китай и Румъния я припознават за своя



Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple се подчинява на руската цензура

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители по искане на Кремъл

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024