Путин нарече "война" случващото се в Украйна. Наруши ли руския закон? Снимка: © Kremlin

За първи път от 24 февруари, когато нападна Украйна, руският президент Владимир Путин нарече случващото се там "война". Законът в Русия - подписан лично от Путин - забранява използването на думата "война". Кремъл от самото начало твърди, че това, което върши в Украйна, е "специална операция". Хората, които говорят за "война", биват преследвани от властите, арестувани, съдени, а някои - пращани в затвора. Наказанието за разпространяване на "дезинформация" за действията в Украйна е до 5 години затвор.

"Русия иска да сложи край на войната и колкото по-бързо се стигне до преговори, толкова по-добре", заяви обаче в четвъртък вечерта Владимир Путин, предадоха световните агенции.

Изявлението му пред журналисти бе след заседание на Държавния съвет в Кремъл, свикано след посещението на украинския държавен глава Володимир Зеленски в САЩ. Там Зеленски държа реч пред Конгреса, а САЩ гласува нов транш помощ за нападнатата страна и обяви, че ще ѝ предостави системи Patriot за противовъздушна отбрана.

Използваната от Путин "забранена" дума нямаше как да остане незабелязана. Никита Юферев, общински депутат от Санкт Петербург, който избяга от Русия заради антивоенната си позиция, заяви в четвъртък, че е поискал от руските власти да подведат под отговорност Путин за "разпространяване на фалшива информация за армията".

"Не е имало указ за прекратяване на специалната военна операция, не е обявявана война", написа Юферев в Twitter. "Няколко хиляди души вече бяха осъдени за подобни думи за войната", припомни той.

За разлика от представители на Кремъл, които в последните дни реагираха остро на заявката на САЩ, че ще предоставят системи Patriot на Киев и обявиха, че това ескалира конфликта и превръща установките в "легитимна цел" на руската армия, Путин обяви, че "руснаците ще се справят лесно". Версията на руския президент е, че американското въоръжение било старо и системите не работели така добре, както руските С-300 (справката показва, че съветските зенитно-ракетни установки С-300 са на въоръжение от 1978 г., а системите Partoit за първи път се използват през 1981 г. И двата вида въоръжение е имало модификации - б.р.).

володимир зеленски пред конгреса в сащ Историческа реч на Зеленски пред Конгреса: Украйна никога няма да се предаде


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Днес е Никулден. Православната църква почита Св. Николай Чудотворец

Празник е на банкерите, рибарите и моряците

04:44 - 06.12.2024
Важно днес

Земетресение от 7 по Рихтер разлюля Калифорния. Имаше опаност от цунами

Американската система за ранно предупреждение отмени тревогата за цунами

04:20 - 06.12.2024
Живот

Цветът на 2025 според Pantone ще е „Mocha Mousse“ – уют в школадов нюанс

Той носи в себе си дискретен, но изискан щрих на блясък

21:45 - 05.12.2024
Европейски дневници

Европейската комисия натисна здраво TikTok заради президентските избори в Румъния

Комисията изисква TikTok да разкрие как точно работи системата за препоръки и какви мерки предприема, за да предотврати манипулации

21:05 - 05.12.2024
Важно днес

Карантина, но не и евтаназия за фермата във Велинград - напук на правилата

Полиция следи за "движението на дребни преживни животи" заради заразата от чума

20:48 - 05.12.2024
Политика

Макрон остава президент "до края", скоро ще излъчи нов премиер

Франция е в най-дълбоката си политическа криза и чака отговори от държавния глава

18:28 - 05.12.2024