Българският президент Румен Радев ще се срещне в Германия с федералния канцлер Олаф Шолц в един от може би най-лошите дни за Шолц.
В неделя управляващата партия в Германия - социалдемократите на Шолц (СДП), получиха най-слабия си изборен резултат в най-населения регион на страната - Северен Рейн-Вестфалия. Федералната провинция включва градовете Кьолн, Бон, Дюселдорф, Есен и Дортмунд.
Този исторически най-лош резултат на СДП в Северен Рейн-Вестфалия след Втората световна война е и поражение за канцлера Олаф Шолц, написа авторитетното немско издание "Шпигел". И то е такова не само поради факта, че Олаф Шолц активно участва в предизборната кампания и дори беше на плаката, заедно със загубилия кандидат за премиер на провинцията от партията му - Томас Кучати, продължава медията. Нещо повече - оказва се, че за много избиратели точно Олаф Шолц е бил аргументът, за да не подкрепят номинацията на социалдемократите, показват данните на социолозите от "Инфратест".
Това е втора поредна загуба за СДП на регионални избори - преди Северен Рейн-Вестфалия партията претърпя поражение и в Шлезвиг-Холщайн.
Северен Рейн-Вестфалия беше актив на социалдемократите в Германия през 80-те и 90-те години на миналия век, но от последните избори през 2017 г. християн-демократичният съюз управлява провинцията.
Очевидно, че Олаф Шолц все още не е убедил мнозинството от германците в своя стил на управление, пише "Шпигел". Според изданието немският канцлер говори рядко, но ясно. "Шолц не взима еднозначни решения, държи всички възможности отворени, и винаги демонстрира самочувствие, което понякога може да граничи с арогантност."
Канцлерството на Олаф Шолц се нуждае от рестартиране пет месеца, след като той встъпи в длъжност. Но може ли и иска ли наистина да промени курса човекът, който винаги е оставал верен на себе си и на стила си още от времето, когато беше кмет на Хамбург, продължава немската медия.
Изданието прави и интересна връзка с резултата на германиците на "Евровизия", които се класираха последни на финала, след като техният представител спечели нула точки.
Фактът, че Германия получи нула точки и се озова на последно място със сигурност не може да се тълкува единствено в политически план, защото песента очевидно беше лоша. И все пак резултатът – Украйна първа, Германия последна – също може да се разглежда символично: от началото на войната имиджът на Германия претърпя големи щети в голяма част от Европа, особено в новите държави от ЕС в Източна и Централна Европа, пише "Шпигел".
В Германия Шолц е много остро критикуван заради бавната му реакция в подкрепата за Украйна. На Германия ѝ отнеха седмици дебати, докато реши да прати военна помощ. Набива се на очи и че Шолц е един от европейските лидери, които все още не са посетили Киев. Именно заради позицията на Шолц за Украйна, половината от избирателите на СДП, които не са гласували за партията на изборите в неделя, всъщност са се въздържали от иначе лявоцентристките си убеждения, показват данните на социолозите.
В последното си изявление, след телефонен разговор с Владимир Путин и Еманюел Макрон в петък, Шолц призова за „незабавно прекратяване на огъня“. Но незабавното прекратяване на огъня, без пълно изтегляне на руските войски от украинска територия, би било победа за Русия. "Може ли наистина да се разчита на Берлин?", пита "Шпигел".
Колкото до българския държавния глава - Румен Радев е на посещение във федералната република по покана на своя колега президента Франк-Валтер Щайнмайер, с когото също ще се срещнат днес. Ако има обаче европейски политик, който да разбере двойнствената политика на Олаф Шолц по отношение на Украйна, то това е тъкмо българският президент. Жалко само, че след срещата на Шолц и Радев няма да има обща пресконференция.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: