Вместо от Министерския съвет, премиерът Росен Желязков реши да даде първия си брифинг след официалното решение за въвеждането еврото в България от партийната централа на ГЕРБ.
Той благодари на "отговорните 171 депутати, които подкрепят тази кауза", на санкционирания по глобалния закон "Магнитски" бивш финансов министър от ГЕРБ Владислав Горанов и "най-вече на Бойко Борисов".
"Най-вече искам да благодаря на лидера на ГЕРБ, че неотклонно през тези години отстояваше тази политика, която е за бъдещето на народа и страната", каза още Желязков преди самият Борисов да вземе думата за серия политически послания.
"Четири години искахте да изчегъртате ГЕРБ, ако го бяхте изчегъртали - каква еврозона щяхте да видите", заяви Борисов, като отново си приписа заслугите за членството на България в Шенген и в Еврозоната. Какво обикновено пропусна факта, че правителството, без значение кое, беше изрично задължено с решение на Народното събрание да поиска извънредна оценка за готовността на България да въведе еврото, непосредствено след като страната покрие и последния критерии за ценова стабилност. По-рано България не отговаряше на критерия за инфлация с продължение на много години.
"С (Димитър) Главчев ви заведохме в Шенген, а с Желязков ви заведохме в еврозоната. Това ще остане в историята", заяви Борисов, като допълни, че той може и да "не е премиер, но партията знае колко е свършил".
България покри изискванията в началото годината след управлението на коалиционния кабинет с премиер Николай Денков от "Продължаване промяната - Демократича Бъглагия", в който ГЕРБ също участваше. Страната беше приета в Шенген по въздух също в последните дни на т.нар. сглобка през март 2024 година, като още тогава беше дадена заявка за пълноправното членство на страната от 1 януари 2025 година.
Вместо да отчете приноса на ПП-ДБ за въвеждането на еврото, Борисов видя принос на лидера на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски.
"Ако в петък на вота на недоверие Пеевски не беше гласувал, днес това нямаше да го има. Трябваше сега да сме с ПП-ДБ, а те избраха да са с "Възраждане", "Величие". Всички говориха за сърцето на Европа, а днес ви заведох там", заяви Борисов.
Твърдения му, че благодарение на Пеевски правителството оцеля на вота на недоверие, внесен от "Възраждане", "Величие" и МЕЧ, също не отговарят на истината - тези три партии нямат 121 депутати, за да съборят правителство, каквото мнозинство изисква Конституцията, а ПП-ДБ изобщо не участваха във вота - тоест не са "работили" с вносителите му. Кабинетът нямаше никакъв проблем да продължи да работи и без гласовете на Пеевски, показва простата аритметика.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: