"Не искаме да всяваме паника, но това много напомня на подготовка за "морска блокада" на украинските пристанища" - това е коментарът, който украинският експерт Андрей Клименко прави след новината за навлизането на няколко бойни кораба на Русия в Черно море.
Клименко описва като невиждана за последните 8 години ситуацията около затварянето на Черно и Азовско море за ракетно-артилерийска подготовка на Русия до 19 февруари.
Десантните кораби "Корольов", "Минск", "Калининград", "Пьотр Моргунов", "Георгий Победоносец" и "Оленогорсий горняк" навлязоха в Черно море преди дни и се отправиха към Севастопол. Преходът им е отнел около 7000 морски мили, след като са пренасочени от руска база в сирийското пристанище Тартус. Отрядът от Северния и Балтийския флот е с един по-малко от корабите в целия Черноморски флот на Русия. На 11 февруари се очаква да пристигне и подводницата "Ростов на Дон".
Кремъл твърди, че преместването им е в съответствие с международното морско право, макар че МВнР на Украйна обвинява Москва в блокиране на нормалното движение в част от акваторията на Черно и Азовско море.
Това е "съществено и необосновано усложняване" на търговския флот, което може да доведе до "сериозни икономически и социални последствия", казват още от Външното министерство на Киев.
"Черно море в северозападната си част се открива към границата на териториалните води на Украйна, а Азовско море - от бреговете на окупирания Крим до бреговете на Краснодарския край", посочва той.
"Който иска, може да разпечата картата на луксозна хартия от премиум клас и да я изпрати на г-н Макрон", коментира още той, по повод опитите на френския президент да договори с Владимир Путин дипломатическо разрешаване на кризата по границите на Украйна.
Това е поредният пример на увеличаване на руската бойна подготовка в региона след струпването на над 100 000 войници по сухопътната граница на Русия с Украйна и началото на общи маневри с Беларус до 20 февруари.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг също обяви, че алиансът ще разгледа възможността да изпрати допълнителни бойни групи в Румъния в района на Черно море.
"Руската агресия ще доведе до още по-голямо, а не по-малко присъствие на НАТО", казва той. Великобритания обяви готовност да насочи патрулни кораби към източното Средиземноморие и Черно море, докато съдейства за въздушната охрана в Румъния и увеличава броя на изтребителите Typhoon в Кипър.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: