Поздрав към Северна Македония от страна на руското посолство в Скопие по случай 24 май предизвика противоречиви реакции в България.
Представителството на Москва в западната ни съседка публикува цитат на Владимир Путин, в който се казва, че писмеността си Русия е получила от „македонската земя“.
„Днес в Русия е свещен ден – Денят на славянската писменост, а писмеността дойде при нас тъкмо от македонската земя“, гласи поздравлението. „Честитим на братския македонски народ Деня на светите Кирил и Методий, който е държавен празник“.
Му го честитаме на братскиот македонски народ Денот на светите Кирил и Методиј, кој се слави како државен празник.
— Посольство России МК (@Russian_Emb_MKD) May 24, 2021
📃📚"Денеска во Русија е свечен ден – Денот на словенската писменост, а писменоста дојде кај нас токму од македонската земја" - Владимир Путин pic.twitter.com/hUqwYtMORz
Цялата история прилича на дежа вю на 2017 година, когато на срещата на руския президент с тогавашния държавен глава на Македония - Георги Иванов, Путин изрече същите думи. Посланието му беше атакувано остро в България, а Бойко Борисов дори се срещна с руския посланик у нас.
Версията на Москва беше, че думите на Путин са неправилно тълкувани и че става въпрос за македонската земя като географско понятие. „Никой в Русия не се опитва да отрича приноса на Първото българско царство в делото на създаването на славянската писменост. Това би противоречало на исторически факти“, заяви тогава по темата говорителят на външното министерство в Москва – Мария Захарова.
Македония е историко-географска област на Балканския полуостров, която обхваща площ от близо 70 хиляди кв. км. Кирил и Методий са родени в Солун през IX век, а градът попада в границите на област Македония.
От руското МВнР заявиха през 2017, че скандалът около поздравлението на Путин „се раздухва изкуствено“ в България
Сега историята се повтаря, само че 4 години по-късно.
В страницата на руското посолство в Скопие по-късно през деня беше публикуван още един поздрав. „Невъзможно е да се оцени значението на Светите Кирил и Методий за развитието на славянските езици, включително руския и македонския. Трудно е да си представим много от най-големите богатства на световната литература без писмеността, която ползваме благодарение на Солунските братя“, гласи той.
Във Facebook профила на посолството на Русия в България също беше публикуван поздрав. Посланик Елеонора Митрофанова каза пред Националната библиотека, че „извън всякакво съмнение, ролята на България във формиране и разпространение на славянската писменост, език и култура е безценна и неоспорима“.
„Прочутият руски учен Дмитрий Лихачов пишеше: „България е дала на източните славяни висшия слой на езика, „полюса на духовността“, обогатил нашия език, вдъхнал му нравствената сила и способност да възвисява мислите, понятията и представите. Това е езикът, на който са се доверявали най-високите мисли, на който са се молили и са се писали тържествени думи. Той през цялото време бил редом с руския народ и го е обогатявал духовно“, гласи поздравлението ѝ.
„И в България, и в Русия грижливо пазят и тачат наследството на светите братя Кирил и Методий, определили самосъзнанието и развитието на братските славянски народи за дълги векове. Честит празник, скъпи приятели! Честит Ден на светите братя Кирил и Методий!“, казва Елеонора Митрофанова.
В следващите дни президентът Румен Радев и македонският му колега Стево Пендаровски ще посетят Рим за общо честване на делото на Светите братя Кирил и Методий.
Темата за произхода на славянската писменост беше една от основните теми на заседанията на Съвместната комисия по историческите въпроси между България и Северна Македония. Двете страни не успяха да стигнат до консенсус.
На 24 май България празнува Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
Румен Радев: Поздравявам хората, които укрепват българския дух и разпръсват тъмата на подмяната
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: