Две от водещите световни рейтингови агенции – Fitch Ratings и S&P Global Ratings, повишиха извънредно дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна валута до "BBB+" със стабилна перспектива.
Двете агенции мотивират по-високата оценка с официалното решение на Съвета на ЕС България да стане 21-вият член на еврозоната от 1 януари 2026 г.
Оценката "BBB+" е най-високата степен в рамките на т.нар. инвестиционен клас – ниво, което дава сигнал на инвеститорите по света, че страната е надежден партньор.
Кредитният рейтинг е оценка за способността на дадена държава да обслужва дълговете си. Колкото по-висок е рейтингът, толкова по-нисък е възприеманият риск от неизпълнение на задълженията и толкова по-евтино и достъпно е финансирането за държавата, банките и бизнеса ѝ.
Повишаването на оценката за България след решението за членство в еврозоната дава сигнал към международните инвеститори, че могат спокойно да влагат пари, без да се притесняват за валутни сътресения в краткосрочен план.
В обосновката си агенция S&P Global Ratings отбелязва, че България ще бъде облагодетелствана от надеждната парична политика на Европейската централна банка (ЕЦБ) и развитите капиталови пазари на паричния съюз, а валутният риск ще намалее значително.
В съобщението се отбелязва, че членството на България в ЕС и предстоящото присъединяване към еврозоната продължават да осигуряват на страната осъществяването на важни политики.
Краткосрочните перспективи за растеж на България са оценени като стабилни.
Прогнозата е, че:
- икономиката ще нарасне с 2,4% в реално изражение през 2025 г. и средно с 2,8% до 2028 г.
- частното потребление ще бъде основният двигател на растежа, подкрепено от високия ръст на реалните заплати поради затегнатия пазар на труда.
Агенция Fitch Ratings разглежда приемането на еврото като положително за рейтинга, като приемането в еврозоната ще предостави на държавния дълг статут на резервна валута, ще укрепи рамката на паричната политика, ще намали транзакционните разходи, ще елиминира валутно-курсовия риск за фирмите и домакинствата и ще открие допълнителни възможности за външно финансиране.
Българските банки също ще имат достъп до ликвидните улеснения на ЕЦБ.
Fitch очаква:
- Реален растеж на БВП от 2,8% през 2025 г., непроменен спрямо 2024 г., тъй като несигурността около световната търговия се компенсира от подобрената вътрешнополитическа ситуация.
- Силният растеж на номиналните заплати, съчетан с увеличение на потреблението преди влизането в еврозоната, ще подкрепят стабилните разходи на домакинствата.
Fitch Ratings прогнозира реален растеж на БВП от 2,5% през 2026 г. - с възможности за допълнително нарастване, свързани с приемането на еврото.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: