Административният съд - София-град е потвърдил отказа на ДАНС да разкрие публично кой влиза в списъка с политици и магистрати, които притежават имоти и сметки в чужбина, но не са ги декларирали.
Съществуването на такъв списък, в който би трябвало да влизат 27 магистрати и 11 лица на висши публични длъжностни позиции, беше обявено от прокуратурата през 2019 г. след публикуването на непотвърдени сигнали, че главният прокурор Иван Гешев може да има сметки зад граница. ПРБ отрече слуховете по адрес на Гешев, но потвърди, че има информация от ДАНС за други магистрати с недекларирани банкови сметки и недвижими имоти в чужбина.
За въпросния списък говореше и вътрешният министър Бойко Рашков през 2021 г., който обвиняваше прокуратурата, че бездейства по отношение на 38 души - нарушители - обаче също отказа да разкрие кои са те.
Антикорупционният фонд поиска ДАНС да разсекрети кои са хората, които са нарушили закона чрез укриване на активи в чужбина. Агенцията обаче отказва да го направи в началото на 2022 г. с мотива, че това е част от проверка на прокуратурата и данните не може да се изнасят без нейно разрешение.
Административният съд потвърждава, че решените на ДАНС е законосъобразно. Според съда - агенцията не е задължен орган по Закона за достъп до обществена информация, а данните би трябвало да се публикуват от КПКОНПИ.
"И преди обаче да питаме задължения според АССГ субект – КПКОНПИ, знаем, че тъй като не тя е органът, установил несъответствието, а някой друг – ДАНС, тя ще отговори, че няма как да обяви нещо, с което не разполага. Успоредно с това очевидно няма и кой да задължи институциите, притежаващи информацията – прокуратурата, ДАНС, МВР, да я направят публична – такава, каквато в крайна сметка е по силата на закона“, казва юристът Андрей Янкулов от "Антикорупционния фонд".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: