Полицаите вече няма да бъдат тествани за наркотици, реши съдът Снимка: © Getty Images

Върховният административен съд (ВАС) отмени наредбата за тестването за наркотици на служители на министерството на вътрешните работи (МВР).

Текстовете бяха приети през 2022 г. след няколко случая на случайно хванати дрогирани полицаи. Наредбата предизвика недоволство сред служителите на МВР, а от пловдивския "Централен полицейски синдикат на МВР" я оспориха наредбата пред съда.

От полицейските синдикати алармираха тогава, че тестовете са показали през годините, че са неефективни, защото са силно чувствителни и освен наркотици, засичат бензодиазепините, които се използват при лекарствата за безсъние и тревожни разстройства, при медикаменти за главоболие, болкоуспокояващи и др., пише Lex.bg преди година, когато е подадена и жалбата.

Според информацията в страницата на "Пътна полиция" проверките за наркотици на шофьорите на пътя към днешна дата продължават да се правят с „Dreger Drug Test 5000“ и „Dreger Drug Check 3000”. За полицаите се използват същите тестове.

Служителите на МВР обаче обжалват наредбата с аргумента, че не са били изложени колко ще струват промерките на бюджета и не е направен анализ за съответствие с правото на ЕС.

От синдиката посочват, че финансовата обосновка е задължителна, защото в текстовете се казва, че изследванията за наркотици на полицаите се заплащат от тях, ако са положителни, а в останалите случаи тестването ще е за сметка на МВР.

Те негодуват и срещу задължителното даване на проби, тъй като в наредбата се казва, че се извършват със заповед на министъра, на главния секретар на МВР и на шефовете на териториалните звена на главните дирекции. В наредбата пише, че проверките за наркотици се извършват и при наличие на външни признаци, поведение или реакции, а жалбоподателите обръщат внимание, че тези предпоставки не са конкретизирани и не се разбира какво поведение и реакции могат да станат причина за проверка.

Според синдиката липсват "защитни мерки срещу злоупотреби", защото проверките за наркотици могат да се извършват и по мотивирано предложение на прекия ръководител.

„Така се дава възможност тази процедура да е индивидуална по инициатива на преките началници на служителите в МВР. Това би позволило на гореспоменатите лица целенасочено и субективно да започват процедура срещу свои служители, с които имат лични неразбирателства. По този начин се създават предпоставки за нарушаване на правата на служителите, предвидени от Конституцията на България“, пишат полицаите .

От решение, публикувано в деловодството на ВАС, става ясно, че съдът е уважил жалбата на полицейския синдикат по линия на финансовата обосновка - в наредбата не е посочен конкретния ефект от прилагането ѝ върху бюджета на МВР.

"За прилагането на Наредбата за условията и редът за установяване на употребата и злоупотребата с наркотични вещества или техни аналози в МВР не се изисква осигуряване на допълнителни финансови средства", пише единствено в наредбата.

Според решението на съда, подписано от съдия Виолета Главинова (председател на състава и докладчик), Мария Николова и Мирела Георгиева: "Това не може да се приеме за изпълнение на законовото изискване за обосновка, тъй като без всякакво съмнение разходите за провеждането на изследванията за установяването на употребата и злоупотребата с наркотични вещества е за сметка на бюджета на МВР".

Така ВАС постановява наребдата да бъде отменена в цялост.

Решението на тричленния състав може да бъде обжалвано пред петчленен състав на ВАС.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

"Алфа Рисърч": Заявката за правителство мобилизира твърдото ядро на ГЕРБ

Седем партии влизат в 51-вия парламент, ДПС-Пеевски е близо до ДПС-Доган

08:08 - 24.10.2024