Съдът пусна Червения пират, той е недоволен, че в ареста бил с хора, които гледат телевизия Снимка: © Screenshot

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Съдът отмени мярката за неотклонение „задържане под стража” и не наложи друга на Илко Захариев, станал известен като Червения пират. Така той следва да бъде освободен в срок до три дни, ако решението на съда не бъде обжалвано.

Хората, с които съм заключен, са под моето ниво. Те ме тормозят, говорят елементарни глупости, подиграват ми се. Гледат телевизия, пък аз не гледам”, посочи Захариев, цитиран от NOVA.

Той беше задържан е в края на февруари София от служители на Главна дирекция "Национална полиция".

Срещу него се водеше разследване от Районната прокуратура в София за закани за убийство срещу магистрати. Преди да бъде задържан, директорът на ГДБОП Явор Серафимов обясни, че човек с такъв псевдоним стои зад заплахи към съдия Владислава Цариградска, към външния министър Мария Габриел, както и към други министри.

След интервюто му от прокуратурата обявиха, че разследвали "лице, което води скитнически начин на живот, използва безплатен интернет в обществени сгради и изпраща съобщения от различни имейл адреси до множество адресати".

Освен технически добре ориентиран, този "пират" очевидно е и добре информиран, за да може да заплашва най-актуалните герои на деня.

Така и не стана ясно как човек, който води „скитнически начин на живот“, според прокуратурата успява да се осведоми достатъчно добре и освен това да набави контакти на съдии, прокурори и дори на вицепремиера Габриел.

Сега съдът казва, че обвиняемият едва ли има за цел да реализира заплахите, за които се твърди, че е отправял, но "искал да адресира недоволство спрямо политически събития в страната. Или пък цели да придобие някаква обществена известност".

„Използваният начин може да не е обществено приемлив, но не е достатъчен, за да се приеме, че осъществява престъпление. До подобен извод сочи и използваният изказ. Несвързани изрази и обидни реплики спрямо различни лица. Определената спрямо него мярка трябва да бъде отменена и да не бъде вземана друга”, се казва в решението на съда.

ГДБОП: "Червеният пират", самотен скитник заплашвал и Габриел

Спорт

България загуби, а треньорът си пожела: Дано с играта си сме запалили децата

Мачът се игра пред малко над 2000 души

21:40 - 01.06.2026
Важно днес

Росен Христов щеще да търси политическо убежище в Европа - намери в ДКК

Като служебен министър на енергетиката Христов подписа договора с "Боташ"

20:33 - 01.06.2026
Живот

ASAP Rocky идва за първи път в България на 9 октомври

Концертът е част от световното турне на рапъра

19:10 - 01.06.2026
Политика

Роди ме, мамо, в прогресивна България, па ме хвърли за смет

В партията на Румен Радев май имат нужда от езиков курс, освен от магистратура по финанси

19:00 - 01.06.2026
Важно днес

Кабинетът на Радев върна Иванка Динева в „Медицински надзор“

Досегашният директор д-р Атанас Атанасов е освободен от длъжност

18:24 - 01.06.2026
Важно днес

Американски военни хеликоптери ще прелетят над България

На 2 и 3 юни вертолетите ще се прехвърлят от Гърция към Румъния

18:08 - 01.06.2026
Важно днес

ГДБОП откри над 250 кг марихуана и хеликоптер при акция край Ямбол

Хванатите наркотици са на стойност над 2 млн. евро

16:23 - 01.06.2026
Важно днес

Управляващите искат нов дълг от 3,8 млрд. евро и премахват COVID добавката от пенсиите

Партията на Румен Радев ще реже и парите за партиите

16:13 - 01.06.2026
Технологии

Nvidia пуска нов чип и дава заявка за "преосмисляне на персоналния компютър"

Nvidia обяви, че най-новата ѝ разработка може да промени начина, по който хората използват компютрите

16:01 - 01.06.2026