Съдия Мирослава Тодорова осъди България в Страсбург. Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) постанови, че е нарушено правото ѝ на свободно изразяване на мнение (чл.10), както и чл. 18 от Европейската конвенция за правата на човека, който забранява използването на законни процедури за постигането на паралегални цели.
Решението на ЕСПЧ е от 19 октомври и е по жалба на Тодорова срещу България, заведена преди 8 години. Тя е свързана с дисциплинарните производства през 2011 и 2012, довели до намаляване на заплатата ѝ, а след това и до уволнението ѝ, заради забавени дела.
Тодорова беше председател на Съюза на съдиите в България. Тя критикуваше остро Бойко Борисов и Цветан Цветанов, когато той беше министър на вътрешните работи, атакуваше и Висшия съдебен съвет.
Тодорова стана и първият съдия, срещу когото беше образувана проверка, а след това и дисциплинарно производство след сигнал на тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров. Нейното име фигурираше с бележка „Да се удари“ в тефтерчето на бившия шеф на комисията за конфликт на интереси Филип Златанов, припомня в. „Сега“.
През 2011 г. Инспекторатът на съдебния съвет започна проверка в наказателното отделение на Софийски градски съд, където Тодорова правораздаваше, и откри, че тя е забавила дела на фона на обща много голяма натовареност и на факта, че е била преподавател в Националния институт по правосъдие.
Срещу Тодорова започна дисциплинарно производство, а ВСС я наказа с намаляване на заплатата с 15% за две години, без да я изслуша. Наказанието бе отменено от тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС), но петчленен състав го потвърди.
През 2012 г. започна ново дисциплинарно производство срещу Тодорова, което доведе и до дисциплинарното ѝ уволнение. Съдийката беше понижена за 2 години в Софийския районен съд.
ЕСПЧ постанови, че наложените санкции срещу нея не са били "необходими в демократичното общество" при преследване на легитимните цели. Основната цел на дисциплинарните производства срещу Тодорова е била не да се гарантира приключването на делата в срок, а тя да бъде санкционирана и сплашена заради критиките й към Висшия съдебен съвет и изпълнителната власт.
На Мирослава Тодорова не е присъдено обезщетение, защото тя самата не претендира за компенсация.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: