Съдийката, блокирала ръководството на ББР, спря два пъти и вписването на борда на "Автомагистрали" Снимка: © Булевард България

Съдия Мария Вранеску от Софийски градски съд, която отказа да впише новото ръководство на Българската банка за развитие (ББР), е блокирала два пъти и предложения нов Управителен съвет на държавното дружество „Автомагистрали“.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова каза в „Неделя 150“ по БНР, че в понеделник ще внесе нови документи за вписване на временното ръководство на „Автомагистрали“. В новия борд на директорите са предложени Валентин Вълков, Иван Станчев и Десислава Христова, но от СГС не разрешават вписването в Търговския регистър вече два пъти заради това, че за постовете не бил проведен конкурс, а членовете в съвета трябва да са петима, не трима.

Последното решение на Мария Вранеску е взето на 25 юни, след като за втори път вписването е било обжалвано от освободения директор Стоян Беличев. Комитова заяви, че съдия Вранеску е спряла още вписването на ръководството на Александровска болница.

„Аз вече виждам четири намеси на Мария Вранеску, а Стоян Беличев е по-влиятелен от министъра на регионалното развитие към днешна дата“, каза тя. „Г-н Беличев и съдия Мария Вранеску много се тревожат, че аз искам за 15 дена (от 22 юни до 5 юли - бел. ред.) да сложа временно ръководство“.

Комитова обясни, че иска вписване на временен борд от трима души до провеждането на конкурс в началото на юли, който да доведе до избиране на 5-членен съвет.

Смяната в ръководството на държавното дружество се случи, след като стана ясно, че то е получило авансово 188 млн. лв. за укрепване на свлачища, срутища и пътни платна, но за около година и половина е завършена работата само по един от общо 84 обекта.

Освен това Комитова обяви, че договорите с около 50 фирми за ремонти на стойност 1,5 милиарда лева са били подписани без процедура по обществена поръчка. Освен концентрацията на средства и изплащането им преди свършената работа - строителните фирми са успявали да договорят цени за всяка услуга по своя оферта. Заради тези договори Комитова смени цялото ръководство на Агенция "Пътна инфраструктура".

Софийският градски съд и министърът на икономиката Кирил Петков също влязоха в конфронтация заради решение на съдия Вранеску. Петков я обвини в нарушение на закона отказа й да впише новите членове на Надзорния съвет на Българската банка за развитие. „Дълбокото вътрешно убеждение“ на съдията е базирано на „нещо различно от следването на закона“, каза той пред „Панорама“ в петък вечер. Изрази и съмнения, че делата в СГС не се разпределят на случаен принцип.

От СГС отвърнаха с критика към министъра, в която се посочва, че е „недопустимо вмешателство в работата на съда чрез неуместни политически изказвания". Молбите се разпределят на случаен принцип измежду дежурните съдии автоматично чрез ЕИСС, отговориха още от съда.


СГС обвини Кирил Петков в "недопустимо вмешателство", след като го бламира за ББР



Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Бизнес

120 млн. лв. инвестиции  и 12 нови магазина планира BILLA в България през 2024 г. 

През март компанията отчита дефлация в цените на стоките на годишна база

16:04 - 24.04.2024
Важно днес

СДВР още не знае кой е посегнал пръв при сбиването на Димитър Стоянов и служителя на НАП

По случая от 22 април сигнал е подала и съпругата на Стоянов

14:45 - 24.04.2024