Само двама са допуснатите кандидати за нов директор на НГДЕК Снимка: © НГДЕК

Само двама са допуснатите кандидати до конкурса за директор на Националната гимназия по древни езици и култури (НГДЕК), става ясно от съобщение на сайта на Министерството на културата.

Единият от тях е Мариела Папазова, която е начело на гимназията от 2012 година насам.

Другият претендент за поста е Марта Методиева - бивш възпитаник и преподавател по латински език в гимназията (между 2011 и 2023 г.). Тя е доктор по История и теория на културата към Института по балканистика и тракология към БАН, преподава като хоноруван преподавател по латински език в Нов български университет, в Софийския университет и в Медицинския университет в София.

Министерството на културата, което е принципал на училището, обяви конкурс за избор на нов директор в началото на януари.

В последните месеци НГДЕК е обект на проверки от страна на Инспектората на Министерството на културата след сигнали за уволнения на учители, подмяна на учебната програма, опасна материална база във втората сграда на училището до Женския пазар в София и странни договори за отдаване под наем на помещения там.

В края на миналата година родители, бивши учители и ученици сигнализираха за серия нередности в управлението на НГДЕК - от необяснимо високи цени за униформи, през съкращаване на специалисти и основни учебни предмети, до неадекватна материална база.

Те организираха и в подписка с настояване на смяна на директора - Мариела Папазова, сестра на баскетболния треньор Тити Папазов.

Според тях в последните 2 години НГДЕК е изгубила 35 от преподавателите си.

Съмнения за финансови нарушения има и заради това, че училищното ръководство е поискало по 700 лв. за пълния комплект униформи на гимназистите. Родителите са направили проверка, според която цената е в пъти по-висока от средното ниво сред "утвърдените доставчици на училищни униформи в страната".

Новият директор ще бъде избран на база концепцията му за развитието на елитната гимназия за следващите четири години. Част от конкурса е и събеседване с претендентите за поста.

До момента Папазова не е обявявала публично концепцията си за управление на училището.

Колкото до Методиева, в различни медийни прояви тя подчертава като свой първи приоритет промяна на нормативната база.

"Две напълно разностойни цели са за мен са, все едно кой е директор. Първата е много бърза промяна в нормативната уредба, за която сегашното ръководство едва сега започна да говори, а е трябвало това да се случи още през 2016-а. Тази промяна трябва да уреди статута с класическите езици (не хорариумът да бъде намален за сметка на общообразователните предмети, както е сега, бел. ред.). Цялата програма трябва да се подреди така, че нищо да не бъде погубено. И вторият изключително важен проблем е всъщност да се вземе ясно финансово решение как ще се ремонтира, за да стане годна за учене сградата на училището", коментира тя в интервю за сайта"Actualno".

Конкурсът за заемане на длъжността директор ще се проведе на 5 март от 10.00 часа в сградата на Министерството на културата.


Министерството на културата обяви конкурс за нов директор на НГДЕК

Родители, бивши учители и ученици искат смяна на директора на НГДЕК


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

2-часовият разговор между Тръмп и Путин се оказа "информативен", но безрезултатен

Джей Ди Ванс казва, че САЩ могат да се откажат от войната в Украйна, тъй като преговорите са в безизходица

19:58 - 19.05.2025
Важно днес

Край на блокадата: Градският транспорт в София тръгва от вторник

След 6 дни на блокада наземният градски транспорт в София отново ще работи от вторник.

18:45 - 19.05.2025
Спорт

Преди финала за Купата: теренът на “Васил Левски” е в лошо състояние

Сериозно предизвикателство след финала на шоуто „Като две капки вода”

18:43 - 19.05.2025
Важно днес

Столичани излязоха на протест в подкрепа на кмета Васил Терзиев и "срещу мафията"

"Демокрацията е диалог - не синдикален шантаж", гласят плакати

18:10 - 19.05.2025
Важно днес

Тръмп иска разследвания срещу Бийонсе и Брус Спрингстийн

Звездите са "виновни" за подкрепата си за Камала Харис, вярва президентът на САЩ

17:00 - 19.05.2025
Важно днес

Инфлацията в България ще спадне през 2026 г., напук на внушенията срещу еврото

ЕК представи икономическата си прогноза за тази и следващата година

16:42 - 19.05.2025
Кино и сериали

"Пушилка" по Max - високоскоростно приключение от старата школа

Джош Холоуей (Lost) влиза в ролята на най-добрия шофьор на мафиотски бос

16:30 - 19.05.2025
Важно днес

ПП-ДБ: Борисов се отказа да "наказва" софиянци, защото подцени ситуацията

"Да, България" поиска оставките на бордовете на транспортните дружества, които обслужват градския транспорт в София

15:18 - 19.05.2025
Пътуване

Ryanair вдига цените на билетите след спад в годишната печалба

Пътуванията с авиокомпанията ще поскъпнат с до 6% това лято

14:55 - 19.05.2025