В последния момент САЩ успяха да избегнат техническия фалит и изпадането на най-голямата икономика в неплатежоспособност, след като сделката за повишаване на държавния дълг в размер на 31,4 трилиона долара мина с голямо мнозинство от 63 на 36 гласа в Сената.
Законодателите бяха влезли в луда надпревара с времето след месеци на партийни спорове между демократите и републиканците. Забавянето на закона създаде опасност от неплатежоспособност, като Министерството на финансите предупреди, че на 5 юни вече няма да може да покрие сметките, ако Конгресът не предприеме действия дотогава.
В понеделник страната щеше да надхвърли текущия си таван на дълга.
„Тази вечер ще избегнем фалит“, заяви в четвъртък лидерът на мнозинството в Сената Чък Шумър.
Изпадането в технически фалит би ограничило способността на правителството да заема повече пари, както и да плаща сметките си. Това би предизвикало хаос не само в САЩ, но и в цялата светна икономика, засягайки цените и лихвите по ипотечните кредити в други страни.
Байдън влиза в тежък конфликт заради лимита на дълга: Какво би означавал "фалит" на САЩ?
Последният път, когато САЩ бяха толкова близо до превишаване на тавана на дълга, бе през 2011 г. Тогава кредитната агенция Standard & Poor's понижи рейтинга на страната - ход, който все още не е ревизиран.
На сесията в четвъртък вечерта законопроектът бе приет с подкрепата на 44 демократи и 17 републиканци, плюс двама независими. Шестдесет гласа бяха необходими, за да бъде одобрена мярката в 100-местна камара, която е под контрола на демократите.
Републиканците блокираха приемането на каквото и да е увеличение на лимита на дълга, докато не се заложат някои широкообхватни съкращения на разходите. Такъв ход според тях би започнал да решава проблема с бързо нарастващия държавен дълг.
Вместо това Байдън настояваше за увеличаване на данъците върху богатите и корпорациите в отговор на нарастващия дълг. Републиканците отказаха да обмислят каквото и да е увеличение на данъците.
Приетият законопроект предвижда ограничаване на някои разходи, които не включват тези за отбрана, и отлагане на плащането на дълга за две години. По този начин федералният дефицит ще бъде намален с около 1,5 трилиона долара през следващото десетилетие, сочат данните на бюджетна служба на Конгреса.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: