На 5 ноември милиони американци се отправят към урните, за да избират между Камала Харис и Доналд Тръмп за президент на Съединените щати.
Съперничеството е толкова оспорвано, че прогнозите на много наблюдатели сочат към шанс от 50:50 за победа на един от двамата. За сравнение - преди Джо Байдън да се оттегли от кампанията и да предложи Камала Харис да го наследи като кандидат, Тръмп водеше убедително в изследванията на общественото мнение.
Кандидати предложиха коренно различни визии за бъдещето на САЩ, които биха имали отражение и върху целия свят, включително войната в Украйна.
Символичното начало на изборния ден беше дадено в щата Ню Хемпшир в полунощ, но предварителното гласуване започна преди седмици.
Все повече имащи право на глас всъщност предпочитат на ранното гласуване, особено в ключови щати като Пенсилвания, Аризона и Джорджия. Предсрочно са гласували над 80 милиона души в цялата страна, от които над 49 млн. бюлетини са изпратени по пощата.
Двамата претенденти за президент на САЩ в следващите 4 години до последно се опитват да убедят избирателите в т.нар. колебаещи се щати.
Финалът на кампанията на Камала Харис е във Филаделфия, Пенсилвания, която е един решаващите щати за победата във вота.
За последна спирка от кампанията си Доналд Тръмп избра Гранд Рапидс, щата Мичиган.
Т.нар. колебаещи се щати са ключови, защото изборите в САЩ не са преки и кой ще влезе в Белия дом на практика не се се решава от общия брой гласове.
Президент на САЩ не става задължително кандидатът, който е подкрепен от най-много избиратели в цялата страна.
Всеки щат има определен брой гласове в така наречената електорална колегия. Квотите са общо 538, а за да бъде обявен за победител в изборите, кандидатът трябва да спечели 270 членове на електоралната колегия или повече.
Всички щати, с изключение на два, следват правилото "победителят получава всичко". Така кандидатът, който спечели обикновено мнозинство в съответния щат, получава всички квоти за избирателната колегия.
Победителят в Калифорния например получава 54 гласа в колегията, в Тексас - 40 гласа, във Флорида - 30 гласа, в Ню Йорк - 28 и т.н.
Затова президент може да стане този, който е получил по-малко избирателна подкрепа в национален мащаб, но е имал по-добра тактика за победа в ключови локации.
Хилъри Клинтън получи почти 3 милиона гласа повече гласове от Доналд Тръмп през 2016 г., но подкрепата ѝ беше концентрирана в твърде малък брой щати. Това доведе до едва 227 членове в електоралната колегия за Клинтън спрямо 304 за Тръмп - и загуба на изборите за президент.
Обикновено победителят става ясен в деня на изборите, но през 2020 година броенето отне няколко дни.
"Имигранти ядат домашни любимци в Охайо" и други смешки от дебата Тръмп-Харис
Актрисата Клоуи Грейс Мориц разкри, че е гей и подкрепи Камала Харис за президент на САЩ
Актрисата Клоуи Грейс Мориц разкри, че е гей и подкрепи Камала Харис за президент на САЩ
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: